"První oznamovatel dobrovolně vystavil v nebezpečí nejenom sebe, ale i policisty. V jednom domě na Orlovsku muž ve středních letech při likvidaci pozůstalosti našel několik kusů munice. Krabici s municí naložil do auta a odvezl na havířovské obvodní oddělení," uvedla mluvčí moravskoselzské policie Zlatuše Viačková.

Přivolaný pyrotechnik zjistil, že v krabici byly uloženy malorážní munice, nábojnice a náboj 23x115 mm. I když později bylo zjištěno, že munice není nebezpečná, nehrozilo riziko výbuchu, nálezce s takovými předměty neměl vůbec manipulovat.

Druhé oznámení o podezřelém předmětu bylo přijato prostřednictvím linky 158. Operační důstojník volajícího muže poučil, aby s předmětem nemanipuloval, držel se v bezpečné vzdálenosti a vyčkal na policisty.

"Nálezce se zachoval ukázkově. Policejní hlídka vyjela do Havířova na ulici U Obory, místo zajistila a povolala pyrotechnika. Podle oznamovatele předmět připomínající náboj částečně vyčníval z půdy. Přivolaný pyrotechnik sdělil, že se jedná o německý protiletadlový náboj ráže 20 mm," doplňuje mluvčí policie. 

Náboji chyběla aktivační část, proto nehrozilo nebezpeční výbuchu. Evakuace nebyla nutná, okolí místa nálezu není zabydleno.