S nožem v ruce je měl přinutit k sexuálním praktikám. Školáci se dodnes z hrůzných zážitků nevzpamatovali. Podle znalců trpí posttraumatickou stresovou poruchou a následky si zřejmě ponesou po celý život.

Chudý vinu odmítl. „Celý proces je blbost,“ prohlásil po vynesení rozsudku, proti němuž se na místě odvolal. Státní zástupkyně Brigita Bilíková si ponechala lhůtu k vyjádření. Verdikt není nepravomocný. Konečné slovo bude mít odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci.

Ke zločinu došlo 8. ledna loňského roku v Orlové-Lutyni. Pachatel si vytipoval dvě děti. Přiměl je, aby si lehly na zem a částečně se obnažily. Celou dobu jim vyhrožoval nožem. Poté s nimi prováděl různé praktiky. Nakonec jim řekl, že pokud se někomu svěří, ublíží nejen jim, ale také jejich rodičům a dalším příbuzným.

„Jednalo se o perverzní praktiky,“ prohlásil předseda senátu Miloslav Studnička, který zdůraznil, že Chudý si již v minulosti vyslechl několik trestů za násilné delikty. „Byly tam i sexuálně motivované činy,“ řekl Studnička.

Chudý byl uznán vinným ze znásilnění a vydírání. „Čin spáchal se zbraní a na dítěti mladším patnácti let,“ uvedl Studnička.

Policie Chudého zadržela až v srpnu po více než sedmiměsíčním náročném vyšetřování, během kterého vyslechla a prověřila desítky lidí.

Usvědčit se jej podařilo mimo jiné na základě částečných důkazů DNA a pachových stop. „Těch důkazů nebylo mnoho, ale v konečném důsledku tvořily řetězec,“ uvedla Bilíková.

Chudý se k činu přímo nepřiznal. Při jednom z výslechu pouze prohlásil: „Neříkám, že bych to neudělal, ale já si na to nepamatuji.“ Jak zdůraznila jeho právní zástupkyně Jana Barvíková, stalo se tak v době, kdy byl dva dny v cele předběžného zadržení a policisté mu tvrdili, že mají jednoznačné důkazy o jeho vině.

„Můj klient na to pouze řekl, že pokud tam je jeho DNA, tak to asi spáchal, ale nepamatuje si na to. To bylo na základě nepravdivých údajů, které předestřela policie. On se k ničemu jednoznačně nepřiznal,“ dodala Barvíková, která zpochybnila i další důkazy o klientově vině.