"Práce kriminalistů po obdrženém oznámení spočívala v ověřování nespočtu dokumentů, pravidel a podmínek, souvislostí a neobešla se samozřejmě bez prověření výpovědí osob. Kriminalisté byli v kontaktu rovněž se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Úřadu práce ČR, dále i například bankovních institucí," uvádí ve zprávě k případu mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínsdká.

"V kostce shrnuto: Jistý muž, poskytující ubytování na ubytovně na Karvinsku, měl v letech 2020 a 2021 neoprávněně žádat v době "covidové", respektive "covidových opatření a lockdownu" o dva druhy dotací," pokračuje mluvčí.

Jednou z oblastí byly dotace na podporu provozovatelů ubytovacích zařízení, jejichž provoz byl v důsledku opatření souvisejících s pandemií COVID-19 omezen. Muž měl v žádostech uvádět mnohem vyšší počet pokojů, které měl k dispozici pro ubytování osob, než ve skutečnosti byly, a žádat na ně dotace.

"Navíc, jednou z podmínek pro poskytnutí dotace bylo, že ubytovací zařízení neposkytuje ubytování osobám pobírajícím dávky v hmotné nouzi – konkrétně doplatek na bydlení, což ubytovatel v žádosti o dotaci "opomenul" uvést a nejenže měl porušit podmínku pro poskytnutí dotace, ale zažádat tím tak o dotace i na pokoje obsazené těmito osobami," říká dále mluvčí policie.

Vyplacená finanční "injekce" od ministerstva dosáhla celkově téměř 14 milionů korun. "Nepravdivé informace měl uvádět také u žádostí o kompenzace mezd pro své zaměstnance. Ti dle něj vzhledem ke krizovým opatřením souvisejícími se šířením nákazy COVID-19 nemohli docházet do práce, což se nezakládalo podle zjištění kriminalistů na pravdě. Muži bylo Úřadem práce ČR vyplaceno jako náhrada za mzdu více než pět milionů korun," líčí dále mluvčí.

Vrchní komisař krajského odboru hospodářské kriminality na základě zadokumentovaných informací zahájil trestní stíhání muže pro pokračující zločin dotační podvod. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na pět až deset let. Obviněný je stíhán na svobodě. 

"Kriminalisté v souvislosti s případem zajistili náhradní hodnoty, a to pozemky a rodinné domy v předběžně vyčíslené hodnotě téměř dvanáct milionů korun, rovněž finanční hotovost na účtech ve výši téměř šest milionů korun. Kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují," dodala ve zprávě mluvčí policie.