Do doby působení drogy s ním policisté nemohou pracovat a s výslechem musejí počkat.

Z psychiatrického oddělení havířovské nemocnice pak bude převezen buď do léčebny, nebo do vazby se speciálním zdravotnickým režimem. 

K incidentu došlo ve čtvrtek. Lidé z domu volali městskou policii, aby zasáhla proti nájemníkovi, který z okna vyhazoval různé věci. Podle sousedů měl v bytě množství nashromážděných věcí, včetně pneumatik. 

"Oznámení o tom, že muž vyhazuje věci z oken, jsme přijali šest minut před polednem. Po příjezdu naše hlídka zjistila, že je třeba volat Policii ČR a následně i hasiče, když v bytě vypukl požár," řekl ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras. 

V době, kdy s ním strážníci mluvili, měl proti nim zaútočit a jednoho z nich polít nějakou tekutinou. Podle lidí z domu mělo jít o láhev s kyselinou chlorovodíkovou, která se používá při výrobě pervitinu. 

Pak se zavřel v bytě a nechtěl komunikovat. Neuposlechl ani výzvy přivolaných policistů a vše nasvědčovalo tomu, že přijede zásahová jednotka a vyjednávačem. Protože se ale z bytu začal valit kouř a z oken šlehat plameny, policisté do bytu vnikli. Při zákroku proti pachateli se sice nadýchali zplodin, ale z bytu ho dostali ven. Zachránili také zbývající nájemníky, především rodinu s miminkem. 

"Komisařka zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu obecné ohrožení. Trestní zákon za spáchání stanoví trest odnětí svobody v rozmezí od tří do osmi let. Důvodně podezřelý muž ze svého bytu v ulici Jožky Jabůrkové nejprve vyhazoval různé předměty z okna. Nato uvnitř zapálil vybavení bytu. Po příjezdu policistů na místo byt byl již v plamenech. Muž na výzvy nereagoval, naopak vstupní dveře zastavěl věcmi a odmítal otevřít. Policisté vstupní dveře vyrazili, muže ve velmi hustém a štiplavém dýmu v bytě našli, a přes jeho odpor ho z bytu vytáhli," popsala situaci policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Nájemníci bydlící nad hořícím bytem byli požárem a zplodinami bezprostředně ohroženi na životě. "Policisté běželi pomoci ženě s dítětem a postupně evakuovali ostatní obyvatele domu. Nakonec muselo být evakuováno přibližně 30 osob. Ze zasahujících se kouře nadýchalo pět policistů, kteří museli být ošetřeni v nemocnici. Zadržený muž zůstal hospitalizovaný. Jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, muž bude převezen do specializovaného zdravotnického zařízení," dodala Viačková. 

K založení požáru muž použil hořlavinu, patrně ředidlo. Díky tomu došlo k prudkému rozhoření a zasažení celého bytu s množstvím nashromážděných věcí.

Prvotně odhadnutá škoda činí 400 tisíc korun. Dá se ale předpokládat, že bude vyšší. Zvýšit ji mohou také náklady na odškodnění ostatních nájemníků domu. Ti mají své byty přinejmenším zakouřené, nebo zlité vodou použitou k hašení. Je možné, že voda tam zasáhla také elektroinstalaci. Okna budou muset být vyměně také v bytě nad vyhořelým bytem, protože je poškodily plameny. Soukromý vlastník domu tak bude odstraňovat nejen totálně vyhořelý byt žháře, ale také škody v dalších domácnostech. 

Miminko zůstává v nemocnici

Z místa nebyli hlášeni žádní zranění. Několik lidí se však nadýchalo jedovatých zplodin. Je mezi nimi i zasahující hasič, ale také policisté, kteří vnikli do bytu pro pachatele. Jedno malé dítě zůstává na pozorování v nemocnici. 

"Na místě pracovaly tři havířovské posádky a povolán byl rovněž tým pro speciální činnosti z Ostravy. Záchranáři na místě ošetřovali celkem osm osob, které se při požáru s jedinou výjimkou vesměs nadýchaly zplodin hoření. Jednalo o sedm dospělých – dvě ženy pět mužů ve věku 23 až 43 let. Osmým postiženým se stalo šestiměsíční dítě. Všichni pacienti byli při vědomí a se záchranáři komunikovali. Jejich postižení se jevila jako středně závažná nebo lehká. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byli pozemními posádkami ZZS transportováni do havířovské nemocnice," uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. 

Bezpečnost domu zkoumal hasiči přivolaný statik. Ten odpoledne potvrdil, že se obyvatelé mohou vracet do svých bytů.

Problémový nájemník

Na nájemníka, který byt zapálil, sousedé upozorňovali delší dobu. Měli ho za nebezpečného a báli se ho. Stěžovali si na něj u vlastníka domu a sepsali petici, aby byl vystěhován. V době požáru měl byt zřejmě obývat už po vypršení nájemní smlouvy. 

"Je to nebezpečný člověk. Báli jsme se, že udělá něco dětem. On hrozil, že ten dům podpálí," řekli evakuovaní lidé. 

Čtěte také o případu muže, který v bytě zapálil větší množství benzinu.