„Pachatel během sobotního dopoledne zavolal na pevnou linku šestasedmdesátileté ženy a vydával se za jejího vnuka. Tvrdil, že je u advokáta, řeší tam koupi nemovitosti a potřebuje půjčit 150 tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Miroslav Kolátek.

Pachatel samozřejmě dodal, že pro peníze pošle svého kamaráda, protože on sám přijít nemůže. Oslovená dáma však udělala to nejlepší, co mohla. „Obratem kontaktovala blízkou příbuznou a k předání peněz nedošlo. Policisté skutek evidují jako přečin podvodu ve stádiu pokusu,“ řekl policejní mluvčí.

Legenda či finta „vnuk“ patří k nejznámějším a nejpoužívanějším lstím. Většinou telefonát začíná slovy „ahoj dědo, ahoj babi…“ Důvěřivý senior osloví volajícího jménem svého vnuka a ten obratem začíná s příběhem o tom, že se nachází v nouzi a nutně potřebuje peníze. Současně uvádí, že se však pro hotovost nemůže dostavit osobně a tak pošle svého kamaráda.

„Seniorům v těchto případech radíme, aby si takový telefonát ihned zpětně ověřili u vnuka, který původně volal, případně kontaktovali nejbližší příbuzné tak, jako tomu bylo ve výše popsaném případě. Pokud zjistí, že nevolal nikdo z rodiny, obratem událost oznámit na Policii ČR na linku 158. To platí i v případě, že se nepodařilo rodinu zpětným telefonátem kontaktovat,“ dodal mluvčí policie Miroslav Kolátek s tím, že nejen o této fintě podvodníků, ale i o dalších způsobech trestné činnosti, páchané na seniorech informuje kniha Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Černá kronika aneb ze soudních síní.