„Havran byl zamotán do silonových nití na vzrostlém topolu u základní školy. Na trápícího se ptáka upozornil hasiče ředitel školy v pondělí po poledni. Ke škole byla vyslána jednotka s automobilovým žebříkem AZ 30 IFA. Ten však musel být poslán zpět na základnu, protože se nedostal do úzkého školního dvora,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Na místo proto hned vyjelo lezecké družstvo z havířovské stanice.
„Hasiči použili výsuvný žebřík, po němž vylezl jeden z hasičů po topolu deset metrů nahoru. Na další čtyři metry nahoru použil stupadla. Výš už byl kmen i větve topolu nebezpečně tenké. Proto hasič v závěru akce použil teleskopickou tyč s podběrákem. Už pouhý kontakt podběráku s větví, na níž byl uvězněn havran za jedno z křídel, stačil trochu nadlehčit a uvolnit sevření silonových nití. To černému ptákovi stačilo, aby se vysmekl a doplachtil na zem,“ vysvětlil Kůdela.

Hasiči havrana opatrně vzali do rukou opatřených rukavicemi.
„Nebyl agresivní, zřejmě vycítil, že mu hasiči nechtějí ublížit. Navíc měl poraněné křídlo, proto jej hasiči odvezli k odborníkům do veterinární ordinace v Prostřední Suché,“ dodal mluvčí.