Dotyčný se před třemi lety zaregistroval na jemu neznámé internetové stránky, kde chtěl investovat do bitcoinové měny. Poté ho kontaktoval údajný "manažer", který mu sdělil, že má vytvořen investiční účet, na který je třeba zaslat prvotní investici ve výši tři sta euro. Samozřejmě přišel od poradce dodatek, že čím více peněz se na investiční účet zašle, tím více se na něm budou finance zhodnocovat, a tak poškozený zaslal dalších téměř 25 tisíc eur," uvedla k případu mluvčí moravskoslezské policie Pavla Procházková. 

Zástupci tzv. stínové vlády ANO se ve čtvrtek odpoledne setkali s obyvateli Havířova v KD Radost.
VIDEO: Babiš v Havířově. Jsem pracující důchodce, uvedl se

Když pak muž chtěl peníze vybrat, zjistil, že to není možné, a kontaktoval opět domnělého manažera. Ten mu však pouze odvětil, že na výběr není vhodná doba. Pak se již nikdo poškozenému neozval a peníze zpět mu taky nikdo neposlal.

"Po roce byl muž z Havířova kontaktován znovu, a i přesto, že původně další investici odmítl, tak nakonec poslal domnělému bankéři dalších téměř 12 tisíc eur. Bylo mu totiž přislíbeno, že další investice pomůže k získání alespoň části peněz z původní částky, o kterou přišel. Scénář se ale opakoval. Vložené peníze již nešly vybrat a druhá strana přestala komunikovat," pokračuje pro Deník mluvčí policie. 

Další telefonát

Ani to však neznamenalo konec touhy po zhodnocení úspor. Letos v říjnu poškozenému muži opět zavolal jemu neznámý člověk s nabídkou pomoci pro získání bitcoinu. Nastala však malá změna.

"Již nepožadoval zaslání peněz na cizí účet, ale podstatou bylo stažení aplikace. Jakmile to učinil, tak už pouze sledoval, jak mu z internetového bankovnictví mizí úspory přesahující 60 tisíc korun a jak si někdo žádá o půjčku ve výši 200 tisíc korun. Proto hned účet zablokoval," řekla dále mluvčí policie. 

Ilustrační foto.
Řidiči, pozor, nové radary i semafory na Karvinsku? Obce chtějí zklidnit dopravu

Poškozený muž tak přišel v přepočtu o více jak jeden milion korun. Havířovští policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací. V případě dopadení a odsouzení pachatele mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

K TÉMATU

Jak nenaletět podvodníkům

"Opět v těchto případech apelujeme na veřejnost, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Nikomu za žádných okolností nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači a neinstalujte si na výzvu volajícího do svého zařízení žádné aplikace. Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání. Pakliže máte sebemenší podezření, zajděte osobně do své banky a přesvědčte se, zda se jedná o podvod," dodala policejní mluvčí.