"Vše mělo začít před několika dny, kdy ji na mobilní telefon kontaktovala neznámá osoba s návrhem převodu naspořených financí. Jelikož žena v tu chvíli nebyla u počítače, domluvili se, že si zavolají následující den," uvedla k případu z Havířova mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková.

V dohodnutém termínu ženu z Havířova na mobilní telefon kontaktoval muž, představil se jako Petr a sdělil jí, že má u jejich společnosti naspořené peníze v jiné měně a mohla by si je převést na svůj účet. K tomu ale údajně potřebuje jistý počítačový program, s jehož stáhnutím ji pomůže, což také učinil.

Ilustrační foto.
Napadení v centru Havířova. Policie už zná osoby z videa

"Po nainstalování programu do něj žena na základě instrukcí zadala kód a poté se přihlásila do internetového bankovnictví. V tu chvíli se vypnul monitor. Petr na telefonu ji uchlácholil, že se bankovnictví načítá. Po několika minutách se monitor opět „rozsvítil“ a žena zjistila, že na účtu má o 200 tisíc korun více. Později ovšem vyšlo najevo, že se jedná o online půjčku," pokračuje pro Deník mluvčí policie.

Dalším krokem dle Petrových instrukcí byl vstup na účet její druhé banky. Po přihlášení do internetového bankovnictví se monitor opět vypnul. Současně jí na mobilní telefon chodila oznámení z první banky o převodech peněz do banky druhé, což žena prostřednictvím mobilní aplikace potvrzovala. Následně muži řekla, že již nemá čas, což Petra značně rozladilo. Nakonec souhlasil s ukončením komunikace a jejím pokračováním druhého dne.

"Žena si poté zkontrolovala oba účty a zjistila, že u první banky jí byla zřízená online půjčka ve výši 200 tisíc korun. Účet okamžitě zablokovala. Z druhého účtu bylo odčerpáno více než 40 tisíc korun. Dále zjistila, že i v této bance se neznámý pachatel pokusil vyřídit úvěr ve výši 150 tisíc korun, ten ovšem banka neschválila," řekla dále mluvčí policie. 

Klaudie Švrčková, mladá umělkyně, která ráda maluje zejména pop artové portréty.
Popart zdobí domov pro seniory v Českém Těšíně. Mladá umělkyně tvoří nejen tam

Havířovští policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiči informací (§ 230 Trestního zákoníku) a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku (§ 234 Trestního zákoníku), kterých se dopustil neznámý pachatel. Žena totiž nejen že nevědomě pomocí aplikace zpřístupnila neznámé osobě svůj osobní počítač a následně internetové bankovnictví, ale také poskytla fotokopii svého občanského průkazu.

"Policie opětovně apeluje na veřejnost k maximální opatrnosti ve virtuálním prostředí. Nevěřte lákavým nabídkám na zhodnocení vašich financí. Většinou se jedná o promyšlený podvod s jediným cílem. Získat pomocí nainstalovaného programu dálkový přístup do vašeho počítače. Nikdy neposkytujte své přihlašovací údaje, kódy, hesla k účtům či platebním kartám jiným osobám, nepotvrzujte odchozí platby. Stejně tak nikdy neposkytujte kopie svých osobních dokladů," dodala mluvčí policie. 

 

 

 

 

por. Mgr. Daniela Vlčková