Na obvodní oddělení v Karviné se dostavila žena s tím, že se stala obětí podvodu. Pár dnů před tím zareagovala na reklamu na sociální sítí, která nabízela možnost zakoupení akcií jednoho z dodavatelů energií. "Byla kontaktována a rozjel se „kolotoč“ dalších telefonátů. Během nich byla vyzvána k zaslání 5 000 korun, které chtěla investovat, což cestou internetového bankovnictví provedla. Během hovoru se zmínila, že by měla zájem investovat také do kryptoměny, což jí bylo slíbeno," uvedla k případu, který žena policistům oznámila v prvnmí polovině prosince, mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková.

Čeští policisté spočítali, že počet kybernetických útoků letos stoupl ve srovnání s minulým rokem o sedmdesát procent.
Hackeři se letos v Česku činili. Ukradená hesla prodávají za miliardy

Pak se rozjel další kolotoč. Následující den ženu telefonicky oslovil jiný muž, který ji mimo jiné sdělil, že bude její osobní bankéř. Na její e-mail jí následně zaslal fotokopii občanského průkazu, licenci pro finanční trh a smlouvu se společností, kterou měl zastupovat.

"Na základě jeho instrukcí si žena do počítače nainstalovala a spustila zaslaný program a přihlásila se do svého internetového bankovnictví, načež s ní měl začít komunikovat jiný muž. Sdělil jí, že musí vytvořit účet pro Bitcoiny a pro spárování s jejími účty po poškozené znovu požadoval přihlášení, což žena učinila. Přestože si všimla, že z účtů je vyvedeno více financí, než chtěla investovat, všechny transakce znovu potvrdila," pokračuje mluvčí.

Vizualizace, která ukazuje, jak by mohly vypadat skleníky vědeckého pracoviště Eden, které má vyrůst v Karviné.
Projekt za miliardy se mění. Skleníků na Karvinsku bude méně a mají stát jinde

Když žena následně zjistila, že na účtech nemá žádné peníze, telefonicky kontaktovala svého "osobního bankéře". "Ten ji nejprve sdělil, že veškeré její finance jsou na účtu společnosti obchodující s Bitcoiny. Ovšem na její další telefonáty již nereagoval. Z bankovních účtů bylo poškozené neoprávněně odčerpáno téměř 800 tisíc korun," řekla dále mluvčí policie. 

Pachatelům hrozí až osm let vězení, policie nabádá k opatrnosti

Karvinští kriminalisté na základě oznámení zahájili úkony trestního řízení ve věci podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, kterého se dopustil dosud neznámý pachatel. Za uvedené protiprávní jednání hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Ilustrační foto
Policejní silvestrovské perličky z Moravskoslezského kraje z roku 2022

"Znovu nabádáme k opatrnosti ve virtuálním prostředí. Nedůvěřujte osobám, které se Vás snaží kontaktovat telefonicky či cestou e-mailům ani různým jimi zaslaným certifikátům či doporučením. Pravdivost informací, které Vám poskytují, si ověřujte přímo u své banky telefonicky nebo raději osobně. Nikdy nesvěřujte své přístupové údaje k účtům či platebním kartám cizím osobám. Zvažte, zda nabízené zhodnocení Vašich financí je reálné. Uvěřit iluzi je snadné, ale realita pak může být hodně krutá," uspozorňují veřejnost policisté.