Celkovou škodu způsobenou státu vyčíslil na víc než dva a půl milionu korun. O náhradu škody se přihlásila také tabáková společnost Philip Morris, která požaduje 12 tisíc korun.

Z prvních výpovědí před senátem vyplynulo, že za organizátory a obchodníky se dá považovat čtyři muže. Jeden (devětačtyřicetiletý Richard S.) cigarety nakupoval údajně u polského státního občana v Českém Těšíně, následně dodával dvěma mužům, kteří s nimi obchodovali – dodávali je do stánku v Borovského ulici v Karviné.

Čtvrtý muž nekolkované cigarety a tabák ke kouření distribuoval po své linii. Stop jejich nelegálním obchodům učinili celníci na podzim loňského roku, kdy objevili ve dvou garážích několik set tisíc uskladněných nekolkovaných cigaret a desítky kilogramů tabáku, k nimž se přihlásili Richard S. a Marek S.

Zbývajících jedenáct lidí hrálo v případu roli přechovávačů falešných cigaret. V naprosté většině to jsou ženy, případně jejich partneři, zpravidla známí a kamarádi známých, popřípadě příbuzných hlavních organizátorů obchodu. Většina z obžalovaných byla buď ve starobním či invalidním důchodu, jeden z hlavních organizátorů je veden na úřadu práce.

Ten se před soudem ke svým nelegálním činům přiznal a také řekl, že dodatečně dodanil cigarety, které u něj celníci našli.

Hlavní líčení pokračuje až do středy výslechy všech obžalovaných.