Při srovnání s jinými okresy i kraji se ale Karvinsko stále nezbavilo jednoho nepěkného čelního místa, a to v množství násilných činů.

Co se obecně kriminality týče, jedinou položkou, která narostla, je kriminalita hospodářská.

„Hospodářská kriminalita se lehce zvedla, což přičítáme především různým půjčkám, také těm nebankovním. Na lidi je vyvíjen velký tlak ohledně různých nabídek a ti se pak zadluží tak, že to nejsou schopni splácet," vysvětlila karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Zmiňovaný počet násilných činů, přestože poklesl, je u nás stále vysoký. K nejvíce násilným činům v České republice dochází právě v Moravskoslezském kraji. Z celkového počtu 1690 za letošní leden je to 246, které připadají na náš kraj. To je sice o 5 případů méně než loni, každopádně i tak předčíme hlavní město, které statistiky násilných činů vede. V Praze bylo v lednu spácháno násilných činů 220.

V rámci Moravskoslezského kraje došlo a pravidelně dochází k největšímu počtu násilných činů v Ostravě, která má o téměř 50 tisíc obyvatel více než celý okres Karviná. Ten je hned na druhém místě. Na Karvinsku letos v lednu došlo k 51 násilným činům.

„Nejčastější je úmyslné ublížení na zdraví, tedy když násilník napadne oběť, ať už na ulici, doma nebo třeba v hospodě a doba léčení přesáhne sedm dní," objasnila Viačková.

Úmyslné ublížení na zdraví tak předčí i loupežné přepadení nebo například rvačky.

Je třeba ale zmínit, že oproti loňskému lednu došlo nejen k poklesu násilných činů, ale také se zvýšil poměr jejich objasněnosti. Zatímco loni kriminalisté z celkového počtu 65 činů objasnili 19, letos se jim to povedlo v 21 případech z 51.