Starší z nich (32 let), muž s vězeňskými zkušenostmi, vyrážel do ulic společně s dosud netrestaným společníkem (20 let). Podle výpovědí obou výtečníků si nejprve cíl vytipovali a svoje role předem rozdělili. Pak se vzájemně pohlídali a zisk z prodeje si rozdělili.

Objektem jejich zájmu se stala vozidla, konkrétně katalyzátory, tedy zařízení snižující emise výfukových plynů. V posledních šesti týdnech takto odebrali katalyzátory celkem z jedenácti osobních vozidel, převážně tovární značky Škoda Felicia. U posledního vozidla v Havířově na parkovišti ulice U Stromovky byli oba zadrženi.

Zloději kradli katalyzátory z aut převážně v Havířově.Zloději kradli katalyzátory z aut převážně v Havířově.Zdroj: PČR

Ani vyrušení je nezastavilo

Na začátku března prvním vozidlem jejich zájmu byla Felicia, kterou majitel zaparkoval v Havířově na ulici Vardasova. Starší podezřelý si měl vozidlo zajistit proti pádu, mladší ho sledoval. Zároveň mladík měl být všímavý a pozorovat okolí, aby svého komplice mohl včas varovat.

Když měl část demontáže starší zloděj hotovou, ozval se dohodnutý varující signál od mladšího a oba muži z místa činu utekli. Ale jen nedaleko, neboť z úkrytu drze sledovali pohyb na ulici, a když byl „čistý vzduch“, k vozidlu se zase vrátili a starší svou prácičku dokončil. Na vozidle důvodně podezřelý muž způsobil několikatisícovou škodu, krádeží katalyzátoru pak další dva tisíce.

O několik dní později svoji pozornost zaměřili na vozidlo zaparkované na parkovišti v Karviné. Scénář provedení demontáže a odcizení katalyzátoru byl stejný. V ulicích Karviné si později vyhlédli ještě jedno vozidlo a i toto odlehčili o katalyzátor.

Podobně poškozené bylo i jedno vozidlo v Českém Těšíně. K ostatním katalyzátorům se lupiči takto dostali u vozidel zaparkovaných v různých částech Havířova.

„Škoda, kterou důvodně podezřelí muži měli způsobit, přesáhla 50 tisíc korun. Přesné vyčíslení způsobené škody na jednotlivých automobilech se ještě bude upřesňovat, oba jsou každopádně stíháni a obviněni ze spáchání pokračujících přečinů krádeže a poškození cizí věci,“ informovala tisková mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Muž ve věku 32 let má z minulosti již několik škraloupů, konkrétně šest záznamů převážně majetkového charakteru. Výše uvedených skutků se dopustil i přesto, že z posledního výkonu trestu byl propuštěn na podzim roku 2018. V případě prokázání viny je ohrožen trestem odnětím svobody až tři léta. Soud navíc akceptoval návrh státního zástupce a staršího obviněného vzal do vazby.

Jeho mladší komplic může být odsouzen k trestu odnětím svobody až na dva roky.