Přítrž tomu se ve městech snaží dělat místní strážníci. Ti pak s prodejci zažívají mnohdy doslova frašky, zároveň ale upozorňují, že se za nimi mohou skrývat i nejrůznější podvodníci či tipaři zlodějů.

„Jsou případy, kdy tito lidé mají snahu vetřít se do domácnosti a obhlídnout, co by se zde dalo ukrást. A pozor! Lživými informacemi třeba o konkurenci si jiní z nich pomáhají také při samotném sjednávání svých smluv," varuje z praxe například zástupce velitele karvinských strážníků Václav Ožana.

Až groteskní příhody zažívají s prodejci bohumínští strážníci. Před pár dny si s nimi dvě prodávající ženy například zahrály doslova na četníky a zloděje, když před strážníky začaly prchat městem.

„Když je hlídka dostihla, zjistila, že jednu z nich bude pokutovat za nedovolený podomní prodej už potřetí za sebou. Ženě to ale vůbec nevadilo a strážníkům řekla, že pokuty za ně stejně platí firma, pro kterou dělá, a ona tak bude ve své činnosti pokračovat dál," popsal velitel Městské policie Bohumín Karel Vach.

Žena byla zástupkyní jedné ze společností, které lidem vnucují údajně ty nejvýhodnější možné dodávky energií.

Své o těchto prodejcích vědí také v Havířově. Tam strážníci letos řešili zatím 18 případů. „Jejich nejčastější výmluvou pak je, že údajně nevěděli, že činí něco nepovoleného," okomentoval tamní situaci velitel havířovské městské policie Bohuslav Muras.

Strážníci mohou tyto lidi pokutovat za porušení obecně závazné městské vyhlášky. Pokud je přistihnou vícekrát, předávají takové jednání dalším přestupkovým orgánům města. Ty už pak mohou uložit i pokuty ve výši několika desítek tisíc korun. Takové možnosti nabízí české zákony. Nejjistější ovšem je tyto prodejce zcela ignorovat nebo volat strážníky, aby jejich práci spravedlivě „odměnili".