Časté kontroly s dýcháním do elektronického detektoru. S tím mohou počítat cyklisté, kteří v současném teplém počasí vytahují ze sklepů a garáží svá jízdní kola a vyrážejí zdolávat první kilometry. Většina se přitom zastaví doplnit vydanou energii v restauraci nebo v předzahrádce.

Na cyklisty, kteří si před jízdou dopřejí pivo, nebo dokonce i tvrdší alkohol, budou číhat strážníci městské policie. Od loňska, kdy jim zákon dal větší pravomoce, mají už svá místa, kde stávají pravidelně, ale testu na alkohol podrobí určitě i každého vrávoravě jedoucího cyklistu.

Havířovští strážníci přitom cyklistům, kteří nafoukají, neodebírají ventilky z kol, jako to kdysi s oblibou dělali příslušníci někdejší Veřejné bezpečnosti.
Hned po orientační dechové zkoušce, pokud prokáže, že cyklista pil, je na místo volána republiková policie, která dotyčného přepraví do nemocnice k odběru krve.

Podle zákona pak musí strážníci provinilce oznámit na správní orgán, který ho potrestá pokutou s přihlédnutím na zjištěné množství alkoholu v krvi.
Obecně se tedy cyklistům doporučuje do hospody na pivo na kole dojet, ale na zpáteční cestě se o něj při chůzi po chodníku pouze opírat, případně pít výhradně nealkoholické pivo.