Petr Kramný se v současné době nachází ve vazební věznici v Ostravě. Mluvčí káznice Marie Bílková tuto informaci odmítla komentovat. „Ke konkrétním osobám ani jejich umístěni se nebudeme vyjadřovat," řekla Deníku Bílková.

Kramného po příjezdu čekala vstupní zdravotní prohlídka a umístění na celu, kde může mít svou televizi nebo rádio. Když bude chtít, každý ráno dostane i čerstvý denní tisk. „Obecně platí, že každý obviněný má právo objednat si na své náklady knihy, denní tisk a časopisy. Obviněný může mít na cele vlastní přenosný radiopřijímač nebo televizor," uvedla Bílková.

Telefon ne

Na telefonování Kramný nárok nemá, a to vzhledem k tomu, že na něj byla uvalena takzvaná koluzní vazba – tedy, že by například mohl ovlivňovat svědky nebo jinak mařit vyšetřování.

U písemné korespondence je situace jiná. Dopisy lze přijímat i odesílat prakticky neomezeně, je však nutné počítat s kontrolou obsahu, kterou provádí vězeňská služba.

Jednou za dva týdny je ve věznici povolena civilní návštěva. Až čtyři lidi najednou mohou s obviněným člověkem strávit maximálně hodinu a půl. Větší počet návštěvníků musí schválit ředitel věznice. Návštěvy se odehrávají ve vyčleněné místnosti pod dohledem dozorců. Obhájce může za obviněným kdykoliv.

Balík jednou za tři měsíce

Obvinění mají právo jednou za tři měsíce převzít až pětikilogramo­vý balík.

Během dne smí obvinění nakupovat jídlo a další věci v kantýně, musejí uklízet celu, chodí k lékaři, přebírají korespondenci, radí se s obhájci, případně přijímají návštěvy.

Jak dlouho Kramný v ostravské vazební věznici zůstane, není zatím jasné. Minimálně v ní počká na rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který se bude zabývat jeho stížnosti na uvalení vazby, do které jej ve čtvrtek poslal Okresní soud v Karviné.

Krajský soud zřejmě rozhodne v neveřejném zasedání tříčlenného trestního senátu bez přítomnosti Kramného. Druhou méně pravděpodobnou možností je veřejné zasedání, na kterém by promluvil i Kramný. Jednání by mělo proběhnout během několik dnů či týdnů. „Žádná lhůta není dána. Ve vazebních záležitostech rozhodujeme s co největším urychlením," uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová.

Karvinský soud musí nejprve do Ostravy zaslat spis a písemné zdůvodnění uvalení vazby. Teprve poté může být stanoven termín.