Netradiční a pro někoho možná i velmi drsnou formou projekt ukazuje, jaké následky mají dopravní nehody. „The Action je koncipováno jako hodinové bezplatné školní představení, na které jsou zvány celé třídy studentů. Tematicky je projekt zaměřen na prevenci dopravních nehod mladých začínajících řidičů,“ řekl Karel Hanzelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy, které je partnerem projektu.

The Action již zhlédly tisíce studentů v celé České republice. Tento týden se organizátoři přesunuli do Moravskoslezského kraje. Dnes vystoupí v Karviné, v úterý se přesunou do Ostravy. „Hlavní osou představení jsou autentické příběhy hasičů, záchranářů, policistů, ale i prostých lidí, jejichž život navždy změnila tragédie vážné dopravní nehody. Tyto skutečné příběhy skutečných lidí zanechávají v mysli mladého začínajícího řidiče hlubokou stopu, což jsme si ověřili na řadě konkrétních reakcí našich diváků,“ prohlásil hlavní manažer The Action Martin Gebauer.

Záštitu nad projektem převzal ministr dopravy Aleš Řebíček, který se již před časem nechal slyšet, že je nutné začít mladým lidem přibližovat realitu v celé její krutosti. „Jde o velmi zajímavý nápad. Někomu snad může připadat drsný. Nicméně je potřeba vzít v úvahu, jakou věkovou skupinu oslovujeme. Chceme-li ji oslovit účinně, pak pouze s kázáním a přesvědčováním nevystačíme,“ uvedl ministr Aleš Řebíček.

Jeho slova potvrzují i organizátoři The Action. „Někdy se setkáváme s názory, že představení je příliš surové. Jenomže generaci odchovanou akčními thrillery těžko můžeme nabídnout realitu lakovanou na růžovo. Bezstarostný svět, který mladí lidé znají z televize, reklam, filmů a počítačových her, je zde konfrontován s realitou opravdového života zasaženého dopravní nehodou. Pomocí moderních uměleckých prostředků a dějových zvratů je divák vtažen do příběhu a emocí, které se odehrávají nejen v průběhu dopravní nehody, ale i po ní.“ uvedl Gebauer. Dodal, že hlavní důraz je kladen na nebezpečí, které představuje řízení pod vlivem alkoholu anebo drog.

Projekt založený na tvrdé realitě považují za přínosný i samotní policisté. „Situace na českých silnicích je opravdu velmi vážná. Tohle by mohla být cesta, jak oslovit mladé řidiče,“ řekl tiskový mluvčí severomoravské policie Milan Klézl.