Také takoví lidé dnes v regionu chodí žádat o sociální dávky. Jak ale dále uvádí nedávno vydaná zpráva Úřadu práce České republiky (ÚP ČR), díky práci v terénu tamní pracovníci už nejednu žádost zamítli nebo dokonce již probíhající dávky zastavili. Mnohdy je to ale práce takříkajíc „o hubu".

„Vulgární a další nevhodné chování zažívají naši sociální pracovníci právě v situacích, kdy se prokáží věci, které mají na vyplácení dávek vliv. Proto se stává běžnou praxí, že na tato šetření chodí naši pracovníci ve dvou," říká mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Jak dále zpráva uvádí, od srpna 2014 do března 2015 provedli zaměstnanci ÚP ČR celkem 147 493 sociálních šetření. V jejich rámci zamítli 3428 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odejmuli 3922 už vyplácených příspěvků. Celkové úspory dosáhly 47 470 251 korun.

Nejvíce šetřili u nás

Nejvíce sociálních šetření proběhlo v Moravskoslezském kraji, a to 40 112.

„Zdejší sociální pracovníci zamítli 940 nových žádostí a rozhodli o odejmutí 742 už vyplacených příspěvků," zní další část výše jmenované zprávy.

Další hlavní důvody, proč lidé se svými žádostmi neuspěli? Výčet je pestrý.

„Například sociální pracovníci opakovaně nezastihli žadatele doma a zjistili, že dotyčný nebydlí na adrese, kterou uvádí jako adresu svého bydliště. Dále v rámci šetření zjistili, že klient žije a hospodaří s dalšími osobami, a to i pracujícími, které mají dostatečné příjmy, přestože uváděl, že žije sám, nebo že sám žadatel pracuje na další pracovní poměr a má dostatečné příjmy," doplňuje mluvčí ÚP ČR.

Nedávno vydaná zpráva dále uvádí, že v porovnání se zmíněným srpnem 2014 zvýšili pracovníci ÚP počet terénních šetření v březnu letošního roku o plných 46 procent. A díky tomu ušetřili státu i zmíněné peníze. „ÚP ČR začal přijímat na základě rozhodnutí kabinetu nové zaměstnance už v červenci 2014. Jednalo se celkem o 600 lidí. Posily pak působí hlavně v terénu," doplnila tisková mluvčí úřadu práce.