Specializoval se na bankovní přepadení v zahraničí. Objevil se v Rakousku a Polsku, čelil i podezření, že „zavítal“ do Německa. Po svém posledním činu se vrátil domů do Moravskoslezského kraje, kde byl po několika týdnech zadržen a posléze i odsouzen. Celkem dostal deset let žaláře. Nyní – po odpykání více než poloviny trestu – požádal o podmíněné propuštění na svobodu.

Neuspěl

„Nebyly splněny podmínky pro to, aby odsouzený mohl být podmíněně propuštěn,“ řekl Deníku předseda senátu Okresního soudu v Šumperku, který o žádosti rozhodoval. Soud zkoumal, jak se odsouzený choval ve výkonu trestu, zda plnil své povinnosti a podobně. „A pak je tu druhá podmínka, zda je dána takzvaná pozitivní prognóza. To znamená, zda je dáno, že povede řádný život,“ dodal soudce.

Senát nakonec dospěl k závěru, že podmínky splněny nebyly a žádost zamítl. Trestanec si podal stížnost ke Krajskému soudu v Ostravě, který ale rozhodnutí okresního soudu v plném rozsahu potvrdil. Další žádost o podmíněné propuštění si Lukáš Š. může podat za půl roku.

Přepadení

Muž v říjnu 2014 přepadl banku v Rakousku. Vstoupil do pobočky, vytáhl plynovou pistoli a zaměstnance přinutil k odemknutí trezoru. Vzal v přepočtu téměř čtyři miliony korun. Dokonce vystřelil. Namířil na úředníka, kterému chtěl tímto způsobem zabránit v přivolání pomoci.

Poté i s lupem uprchl. Pracovník banky utrpěl poranění v podobě popáleniny na čele, přepadení mu navíc způsobilo psychický otřes a musel vyhledal pomoc psychiatra. Lukáš Š. se přiznal. Podle svých slov měl velké dluhy. Než ho kriminalisté zatkli, stačil většinu peněz utratit.

Před rakouskou loupeží se vydal do příhraničních měst v Polsku. Nejprve vešel do směnárny. Ženě za přepážkou předal lístek.

Na konci vzkazu byla výhrůžka, že má v tašce bombu. Narazil však na odvážnou směnárnici, která měla pro strach uděláno. Nejenže mu nic nedala, ale před jeho zraky lístek roztrhala. Pak mu ukázala, že dálkovým ovládačem spustí alarm. Muž s nepořízenou utekl.

Ještě tentýž den zamířil v sousedním městě do bankovní pobočky. Opět předložil lístek s instrukcemi na vydání peněz. Nechyběla ani zmínka o bombě. Odešel však pouze s mincemi v přepočtu za devět tisíc korun.