„Místní a osobní znalost a vyhodnocování získaných poznatků dovedly havířovské kriminalisty během necelých tří týdnů k možnému pachateli. Před zadržením si ovšem s policisty zahrál na schovávanou,” uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

V bytě, kde při zásahu přebýval, se schoval v servisním otvoru za toaletou. Kriminalisté devětadvacetiletého muže obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže, ale také z krádeže a neoprávněného užívání cizí věci. “Během vyšetřování totiž zjistili skutečnosti nasvědčující, že obviněný měl spáchat ještě další skutky,” doplnila mluvčí.

Kradl v bytě, kde nocoval

Koncem října využil toho, že obyvatel bytu, kde nocoval, spal, a ukradl mu jízdní kolo, mobilní telefon, řetízek a peněženku s doklady a hotovostí. Celková škoda je v tomto případě téměř 21 tisíc korun.

V Havířově ve Vánočním městečku na náměstí Republiky v sobotu v podvečer rozsvítili vánoční strom.  26. 11. 2022
V Havířově rozsvítili strom. Vánoční městečko nabízí dál pestrý program

O tři dny později měl pachatel z prodejny odcizit více než 150 kusů stíracích losů v hodnotě zhruba 30 tisíc korun. Další den vnikl do nezamčeného vozu a jeho majitel pak už jen sledoval, jak jeho auto odjíždí neznámo kam. Následně bylo nalezeno v Ostravě.

Čtyři dny měl dotyčný odcizit spícímu muži batoh a příruční tašku s oblečením a peněženkou, kde byly kromě financí také doklady. Škoda byla odhadnuta na 6 500 korun.

U dalších krádeží měl komplice

Během vyšetřování kriminalisté zjistili, že muž se zřejmě dopustil ještě dalších skutků, a to nejen v Havířově, ale také v rámci jiných krajů. S největší pravděpodobností bude trestní stíhání rozšířeno. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. V současnosti je obviněný ve vazbě.

Ilustrační foto.
Záchranáři zasahovali na Opavsku a Karvinsku u dalších otrav jedovatým plynem

Počet loupežných přepadení v Havířově v posledních letech stoupl. „Policejní statistiky evidují v roce 2021 12 loupeží a v období od ledna do října 2022 už celkem 22 skutků,“ uzavřela policejní mluvčí Pavla Jiroušková s tím, že objasněnost se pohybuje okolo 65 procent.