U menších dopravních nehod se policisté a městští strážníci stále setkávají snevědomostí řidičů, kteří si nejsou jisti způsobem řešení kolize. Často volají dopravní policii úplně zbytečně. Kvůli tomu také čekají dlouhé hodiny na příjezd hlídky a viník pak dostane pokutu.

„Vdrtivé většině případů přitom stačí, když se řidiči dohodnout a nehodu oznámí jen pojišťovně. Číslo na svou pojišťovnu by měl mít každý řidič ve vozidle, stejně jako potřebné formuláře. Do těch společně sdruhým účastníkem kolize zapíší potřebné údaje a navzájem si zkontrolují, že mají auta řádně pojištěná. Nutné je samozřejmě uznání viny jednoho zřidičů a ani jeden nesmí být pod vlivem alkoholu,“ potvrdil karvinský policejní mluvčí Stanislav Sobol.

Policii je třeba volat vpřípadech, kdy se řidiči o zavinění přou, nebo dojde ke zranění, škodě vyšší než 50 tisíc korun, škodě třetí osobě, například poškození firemního vozidla, sloupu veřejného osvětlení, semaforu či zábradlí. Policisté by měli být na místo voláni také vpřípadech, kdy existuje podezření, že druhý řidič je pod vlivem alkoholu nebo drog. Na místo také zpravidla přijede hlídka zobvodního oddělení, která dává oběma řidičům dýchat.

Pokud jde skutečně o dopravní nehodu menšího rozsahu, měli by řidiči vytáčet číslo pojišťovny jako první. Takových nehod jsou pravidelně desítky vprvních dnech, kdy začne sněžit nebo se vytvoří náledí. Podle popisu poškození vozidel může operátor rozhodnout o řešení bez policie, i když by škoda nakonec přesáhla 50 tisíc korun. Jednoznačné přiznání viny jednoho zřidičů je přitom to nejnutnější. Některé pojišťovny jsou schopny přímo na místo vyslat svého zástupce.