„Uplynulý týden jsme měli další případ. Muž si nechal pootevřené okýnko v autě před karvinským Teskem. Další zásadní chybou bylo, že si na sedadle v autě nechal pánskou kabelku. Když přišel, byla pochopitelně pryč. Škoda činí několik tisíc,“ popisuje jeden z žel častých případů policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Pootevřená auta při nakládání nákupu do kufru jsou dalším zdrojem kořistí marketových zlodějů.

Mnozí si při tom neuvědomují, že je zloději sledují už cestou od východu, a pak stačí doslova jen pár vteřin, aby věci uložené na sedadle nenávratně zmizely. Rozhodně se pak také nevyplatí pouštět se do hovorů s nejrůznějšími individui, která nabízejí levné zboží, nebo potřebují nějakou podezřelou pomoc. My ale půjdeme dovnitř. Až z Frýdku- Místku a Ostravy zajíždějí do marketů organizované skupinky romských kapsářů.

Ti ke krádežím využívají i děti, které jsou beztrestné. Pokud se někdo z nich zmocní vaší peněženky či kabelky, je velmi nepravděpodobné, že ji ještě objevíte. „Pracují ve skupinách. Někdo věc ukradne, rychle ji předá dalšímu, od něj kradená věc putuje zase k dalšímu členu řetězce a doslova během chvilky je venku z prostoru,“ říkají policisté.

Jak se bránit těmto, nejen romským a nejen organizovaným, ale také osamělým, zlodějům? „Být pozorný. Jednou ze základních chyb je, když si zejména ženy uloží svou kabelku nebo tašku do nákupního vozíku. Zloději to sledují a jen čekají na vhodný okamžik, kdy se nakupující od košíku otočí směrem ke zboží. Krádež je otázkou sekund,“ vysvětluje Zlatuše Viačková. Pozor si ovšem v marketech musí dávat všichni. Pro zloděje jsou ideální i věci v batozích nošených na zádech stejně tak ovšem i peněženka v kapse, o které máte dojem, že je dostatečně zabezpečená. Až zjistíte, že není, bývá už pozdě. Buďte prosím pozorní a nenahrávejte zlodějům a jiným živlům, kteří v marketu nacházejí obživu zcela jinak než poctivou prací.