Havířovští policisté prověřují okolnosti podvodného jednání neznámého pachatele. Na jaře letošního roku zaujal více než šedesátiletého muže z Havířova inzerát zveřejněný na automoto webových stránkách.

Dolní Suchá, kozí farma Šárky Veselé, červenec 2021.
Život na kozí farmě v Dolní Suché byl splněný sen. Realita: boj, aby farma žila

"K prodeji byl nabízen veterán vozidla Jaguar. Zájemce "na dálku" kontaktoval prodávajícího, který ho ujistil, že vše je naprosto v pořádku a o podvod se rozhodně nejedná. Pán tedy uhradil požadovanou polovinu ceny, téměř 160 000 korun, a již se těšil na doručení vozidla ze zahraničí," uvedla mluvčí policie Soňa Štětínská.

"Do současné doby ale veterán do Havířova nedorazil, poškozený nemá zpět peníze a inzerující se naprosto odmlčel. Policisté věc prověřují pro podezření z přečinu podvodu," dodala mluvčí. 

Žena z Karvinska chtěla psa, peníze poslala do Afriky 

Nejde o jediný případ intenretových inzerátových podvodů, které policie na Karvinsku šetří. Často se přitom jedná právě o inzerci ze zahraničí. 

"Žena z Karvinska si chtěla zřejmě udělat společně s dcerou radost a před pár dny zareagovala na nabídku inzertního internetového bazaru. K mání bylo štěně za téměř sedm tisíc korun, což nebyla cena neobvyklá. A zvláštní ani nebylo, že pes bude zaslán z Německa," líčí mluvčí policie další případ, který je v šetření.

Gorolski Świeto, Jablunkov, 1. srpna 2021.
Podívejte, gorole v Jablunkově slavili dva dny. Gorolski Święto zářilo folklorem

Paní tehdy dle e-mailových  instrukcí neznámé osoby zaslala peníze na účet s identifikačními údaji jisté africké republiky. "Od neznámého však přišel další e-mail, neboť bylo zapotřebí mimořádné platby za přepravu ve výši téměř 26 000 korun. Prodávající byl „velmi vstřícný“ a chtěl „jen polovinu“, paní ji tedy uhradila. U dalšího požadavku k nutnosti splacení tisíců korun za přepravku však paní již začala mít podezření, že je obětí podvodu. Bohužel, nemá psa a je chudší celkově o 20 000 korun," dodává mluvčí policie.

Policisté na Karvinsku, ale i jinde v Česku, pak šetří i případy "lásky". Nejedna žena už totiž naletěla na inzerci různých zahraničních "vojáků", "lékařů" a dalších identifikací, pod kterými podvodníci na internetu vystupují. Stačí málo. Fotografie, "příběh", pak komunikacxe plná lásky a nadějí na nový vztah. A pak přijde žádost o peníze. Třeba na to, aby si dotyčný mohl převést do Česka svůj majetek a začít se zamilovanou ženou žít, důvody bývají i jiné. Zamilované ženy mnohdy peníze skutečně pošlou, tím pak jejich "vztah" samozřejmě končí a ony zůstávají samy a bez pěněz.

Marica je skutečnou ostudou Ostravy-Poruby a její osud řeší radnice s majitelem, městskými strážníky i státní policí, stopy po pobudech jsou však stále nepřehlédnutelné.
Chátrající doupě Marica v Ostravě-Porubě. Zbourejte to, prosí sousedé

Další případy z praxe? Třeba tento z Novojičínska. "Policejní specialisté služby kriminální policie na IT kriminalitu prověřují obchodování s kryptoměnou. Pravděpodobně imaginární finančník ve virtuálním světě oslovil zájemce o Bitcoiny. Pod záminkou zhodnocení finančních prostředků nabídl investice do kryptoměny Bitcoin. Povedlo se mu vylákat několik stovek tisíc korun. Po bezhotovostním přeposlání peněz je finančník nekontaktní. Policisté zahájili úkony trestního řízení přečinu podvodu," popisuje policejní mluvčí Zlatuše Viačková a přidává další, tentorkát z Opavska.

Jak žena z Opavska přišla o více jak půl milionu

"Žena uvěřila „lákavé“ nabídce, zaregistrovala se na platformu, která slibovala zhodnocení vkladů. Následně domnělý investiční bankéř jí přesvědčil k investování finančních prostředků. Jejich komunikace probíhala výhradně telefonicky. Žena neznámému „finančníkovi“ ještě zpřístupnila své internetové bankovnictví. Poté neznámý elektronicky u banky zažádal o poskytnutí úvěru blížící se k milionu. Potom už stačilo zrealizovat několik finančních operací. Konečná suma, o kterou žena přišla, činí 550 000 Kč. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací," sdělují policisté.

K TÉMATU

Bezpečně na internetu, jak se nestát obětí podvodu

Policie obecně doporučuje:

NEINSTALOVAT si do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným osobám k našemu zařízení.

Cizím (anonymním) lidem NEPOVOLOVAT vstup do internetového bankovnictví.
NEREAGOVAT na virtuální velmi výhodné finanční transakce.

NESPOLUPRACOVAT na přeposílání finančních prostředků.

Pokud nerozumím oblasti virtuálních měn, nepouštím se do ŽÁDNÝCH investic a jiných podobných akcí.
NEREAGOVAT na žádosti o sdělení ověřovacího PINu.

Žádná banka k zablokování účtu NEPOTŘEBUJE žádné údaje k bankovní kartě.