Kriminalisté již mají k dispozici i popis pachatele sestavený na základě výpovědí obou dívek a doporučují rodičům, aby své děti upozornili na nebezpečí, která jim hrozí. Ochránci zákona nevylučují, že českotěšínské zločiny mohou mít spojitost s jinými sexuálními útoky, které se odehrály jen několik týdnů předtím ve Frýdku-Místku.

„První případ se stal 6. března kolem 15.30 hodin v Českém Těšíně. Když školačka otevírala v domě dveře bytu, přistoupil k ní neznámý muž a pod záminkou, že ho posílá její maminka, ji zatlačil dovnitř. Snažil se ji poté vysvléct. Dívka začala křičet a muž z bytu utekl,“ popsala první zločin mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Druhou obětí byla 11. června sedmiletá dívenka. „Když při návratu ze školy odemkla dveře bytu v domě na sídlišti, vtlačil ji neznámý pachatel dovnitř. Dívku pak sváděl k sexuálním praktikám,“ popsala Štětínská s tím, že severomoravští kriminalisté vyšetřují další tři podobné násilnosti, ke kterým došlo od poloviny listopadu 2007 do poloviny ledna 2008 ve Frýdku-Místku. Neznámý zvrhlík číhal ve výškových panelových domech, kam se dostával pod legendou hledání nějaké rodiny. U dveří bytů se vrhal nadívky, které začal osahávat.

„Policisté i nadále prověřují možné souvislosti mezi případy z Českého Těšína a Frýdku-Místku. Nelze však dosud jednoznačně říci, zda se jedná o stejného pachatele,“ doplnila Štětínská s tím, že policisté během vyšetřování českotěšínských zločinů sestavili identikit pachatele. „Je potřeba ale upozornit, že identikit je zpracován na základě informací od dětí. Jejich schopnost vnímat a následně popisovat je do určité míry ovlivněna jejich vlastním vnímáním,“ uvedla Štětínská. Jedná se o muže bílé pleti, ve věku mezi třiceti až pětatřiceti lety, štíhlé, sportovní postavy. „Měl světle plavé, u kořínku hnědé, pravděpodobně odbarvené melírované vlasy s ofinou padající do čela a délkou po uši. Měl tmavé oči a v obličeji viditelné pupínky, pravděpodobně akné,“ popsala násilníka mluvčí.

Na sobě měl bílé tričko s krátkým rukávem s logem značky Adidas, tříčtvrteční sportovní kalhoty modré barvy se světlejšími pruhy po bocích a sportovní obuv značky Adidas s modrými tkaničkami.

„Hovořil česky, bez přízvuku, působil upraveným dojmem, voněl po pánské kolínské. Policisté žádají občany, kteří by mohli k vyobrazenému pachateli sdělit jakékoli informace, aby kontaktovali policisty ze služby kriminální policie a vyšetřování správy Severomoravského kraje, telefon 974 721 473. Lze volat i na bezplatnou 158,“ doplnila Štětínská, podle které by rodiče měli obrázek ukázat i dětem, a to nejen z preventivních důvodů. Nelze totiž vyloučit, že se s tímto mužem již setkali a dokáží ho identifikovat.

K TÉMATU:

Podle mluvčí severomoravské policie Soni Štětínské by rodiče v souvislosti s nedávnými sexuálními útoky měli upozornit své děti na možná nebezpečí.

Co hrozí venku:

* neprocházet osamoceni vzdálenými částmi parků, opuštěnými místy, zákoutími ulic a podobně

* chodit nejlépe s kamarády

* dívat se, jestli dítě někdo nesleduje

* nedávat se do řeči s cizími lidmi

* při případném rozhovoru nesdělovat informace o rodině, o bydlišti a podobně

* pokud má dítě jakoukoli obavu, že je pronásledováno, či jinak ohroženo, mělo by vyhledat okamžitě někoho známého, zajít do nejbližšího známého obchodu nebo jednoduše zavolat na tísňovou linku 158

Co hrozí při příchodu do domu, ve výtahu a na chodbách:

* před vstupem do domu sledovat, zda za dětmi nejde někdo cizí. Je možné také počkat, až půjde někdo známý

* nepouštět do domu cizí lidi – vymýšlejí si různé záminky – někoho hledají, zapomněli klíče…

* nevstupovat do výtahu s cizími lidmi

* nechodit za „dobrodružstvím“ sami do sklepních a ostatních prostor

* domluvit se s rodiči, že dítě oznámí příchod domů prozvoněním mobilního telefonu z pevné linky a podobně „Samozřejmostí je neotevírat dveře bytu cizím osobám, ať mají jakoukoli záminku – musí nutně na záchod, umýt si ruce, zavolat si a podobně. Dítě může přes dveře vzkázat, ať dotyčný zaklepe u někoho jiného. Pokud je nezvaný návštěvník neodbytný, je třeba zavolat na policejní linku 158,“ uzavřela Štětínská