Sestavení komise by podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše chtěli stihnout do Vánoc. Podle místopředsedy Pirátské strany Jakuba Michálka by měla komise závěry předložit do deseti měsíců od svého vzniku. Každá sněmovní strana by v komisi měla mít jednoho člena.

Místní komunální politici tuto iniciativu nových poslanců vesměs vítají. „Každá kauza by se měla důkladně prošetřit, aby se ukázalo, zda jsou v ní skutečně viníci či nikoli. A pokud se někdo rozhodl otevřít právě tuto, je to v pořádku,“ reagoval na snahu o zřízení komise orlovský starosta Tomáš Kuča (ČSSD).

Stejný názor má Karel Wiewiórka (KSČM), náměstek primátora Karviné. „Podle mě má smysl tuto záležitost zpětně prověřit. Stala se nepravost, že se doly prodaly hrubě pod cenou, že stát nedostal peníze, které dostat měl a přitom lidé, kteří za to zodpovídali, sedí dnes na vysokých postech a tváří se, že se nic nestalo. To je špatně,“ myslí si Wiewiórka. Nevěří však tomu, že se podaří viníka najít.

Současné vedení společnosti OKD se k záležitosti skoro 14 let staré privatizaci firmy a současným iniciativám nechce vyjadřovat. „Stávajícím manažerům nepřísluší vyjadřovat se k privatizaci státního podílu v roce 2004, komentovat její průběh a realizované aktivity jednotlivých subjektů. V tomto kontextu se proto z objektivních důvodů nebudou vyjadřovat ani k iniciativě Pirátů,“ řekl mluvčí společnosti Ivo Čelechovský.

Andrzej Feber, starosta Stonavy, obce, na jejímž katastru OKD těží, říká, že je v tomto realista. „Je to jen politická hra a předvádění se před voliči. Už jsem toho hodně zažil a jak tak práci parlamentu sleduju, mám pocit, že když se něco nechce vyřešit, vytvoří se komise, která tu věc začne vyšetřovat. Takových komisí už bylo, a prakticky žádná nic nevyřešila,“ dodává stonavský starosta.

Odnesou to znalci?

Privatizaci OKD řeší soud, u něhož čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Na lavici obžalovaných dále sedí dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Ministrem financí byl v dané době Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli údajně nevýhodné privatizaci terčem kritiky a který má v trestní věci postavení svědka. Výtky odmítá.

Důl Paskov.
Piráti sehnali podpisy pro vznik sněmovní komise, která prošetří kauzu OKD