Oznámení o požáru v jednom z rodinných domů na Frýdecko-Místecku přijali policisté z obvodního oddělení v Jablunkově 26. července před třetí hodinou ranní. „Po příjezdu na místo se zde již nacházeli hasiči, kteří po uhašení požáru policistům sdělili, že ve sklepě domu mělo dojít k explozi zřejmě nelegální palírny alkoholu. Ta pak měla způsobit tlakovou vlnu, kvůli které došlo k vyražení několika dveří a vysklení oken,“ sdělila policejní komisařka Pavla Procházková.

Pohřešované dívky v Moravskoslezském kraji.
Nejsou plnoleté a zmizely beze stopy. Policie hledá dívky z Frýdecko-Místecka

Majitel domu se policistům doznal. Řekl, že zařízení na výrobu alkoholu je jeho a užíval jej nelegálně. Nebyl si však, podle jeho slov, vědom toho, že by při výrobě alkoholu něco zanedbal. Jelikož se nadýchal kouřových zplodin, byl převezen k ošetření do zdravotnického zařízení. Zde u něj bylo mimo jiné zjištěno, že má přes 2,5 promile alkoholu v dechu. Škoda na majetku byla předběžně odhadnuta na 50 až 100.000 korun.

Aquapark Olešná ve Frýdku-Místku.
Pět koupališť na Frýdeckomístecku, všechny pojedou, když bude hezky

„Posléze byl ve sklepě objeven také nelegální odběr vody, což policisté předají jako poznatek vodárenské společnosti, která se bude danou věcí dále zabývat. A aby toho nebylo málo, bylo v domě a blízkém okolí nalezeno ještě větší množství sušiny a rostlin, které policisté zajistili a poslali ke zkoumání. Případná trestní odpovědnost jiných osob a další skutečnosti jsou v této věci předmětem prověřování kriminalistů z Frýdku-Místku a v tuto chvíli není možné sdělit více informací,“ doplnila Pavla Procházková.

Zařízení na výrobu alkoholu si převzali příslušníci Celní správy České republiky, kterým policie předá věc během několika dní k dořešení. Muž je důvodně podezřelý ze spáchání přestupku na úseku požární ochrany a z přestupku týkajícího se nelegální výroby lihu, za což mu ve správním řízení hrozí uložení pokuty až do výše 10 milionů korun.