Muži hrozilo osm až 15 let. U soudu se dožadoval mírnějšího trestu. „Každý trest v sobě musí zahrnovat kromě preventivních prvků i represi. Je potřeba dát signál, že taková trestná činnost je vysoce společensky škodlivá a nemůže být společností nikterak tolerována," uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

Útoku podle obžalovaného předcházela údajná šikana jeho syna ve školce. Macek tvrdil, že se ji snažili řešit i s matkou údajného násilníka. Nic se ale nestalo. „Uvažoval jsem proto, co bych jim provedl. Byl jsem na ně naštvaný. Rozhodl jsem se, že jim něco poškodím," uvedl Macek do policejního protokolu.

Vše vyvrcholilo předloni v noci na 18. května. Macek si vzal ředidlo a zapalovač. Původně chtěl prý jen ředidlem rozleptat rohož před dveřmi. Když se ale nic nestalo, vzal zapalovač a rohož zapálil. Oheň se vzápětí rozšířil na dveře a pak i do bytu rodiny. Bydlela v něm matka údajného násilníka, šestiletý chlapec a jeho dědeček.

Ženu se synem vynesli hasiči, její otec se však otrávil zplodinami. Byl v bezvědomí a o několik měsíců později v nemocnici zemřel. V péči lékařů skončili i další lidé včetně dvou dětí.

Obhájce obžalovaného se domáhal mírnějšího trestu. „Pouze na základě jeho doznání bylo možné vynést odsuzující rozsudek. Jeho doznání bylo úplné a kajícné," uvedl obhájce. Podle něj postoj a přístup obžalovaného nebyl v trestu dostatečně zohledněn. Podle soudu by však jeho trestná činnost byla prokázána i bez jeho přiznání.

Macek uvedl, že jej to moc mrzí. „Netušil jsem, že se může něco stát. Chtěl jsem jen ochránit svého syna, netušil jsem, že tam v té době někdo spí," uvedl Macek. Na soud apeloval, že jeho syn, momentálně sedmiletý, špatně vidí a potřebuje jej. Podle soudu však muž dobře věděl, že jde o obývaný nájemní dům. Už i proto, že ve stejném domě bydlela jeho matka.

Útok se navíc odehrál ve dvě hodiny ráno, v době, kdy lidé tvrdě spali. K útoku navíc použil velké množství hořlavé látky. Muž byl v minulosti navíc už několikrát trestán.