Spousta naivních dětí i přes veškerá upozornění svižně komunikuje s lidmi, kteří skrývají svou pravou identitu, své vlastní hodně odvážné fotografie dnes po síti posílají i žákyně a žáci druhého stupně základních škol.

O výše uvedeném případu informovala ostravská policie minulý týden. Muž si na sociální síti vytvořil falešný profil, navázal kontakt s dvanáctiletou dívkou, té mimo jiné posílal své intimní fotky, porno videa, zasílání intimních fotek vyžadoval i po ní. Dívka věřila, že jde o dvacetiletého mladíka, za kterého se nebezpečný muž vydával. K plánované osobní schůzce naštěstí nedošlo. Komunikace si zavčas všimli rodiče dívky, muže pak zadržela policie.

„Například problém posílání vlastních odvážných fotografií po internetu se dnes týká už i šestých či sedmých tříd základních škol. Holka se zamiluje do spolužáka, chce ho oslnit, vyfotí se a pošle mu takový snímek. Jindy je to naopak,“ uvádí k tématu karvinský policejní preventista Miroslav Kolátek.

Pokračování ze strany 1 „Jenže odesílatel si neuvědomuje, že spolužák či spolužačka může fotku ukázat komukoli ve svém okolí, poslat ji dalším kamarádům a známým, ti zase dál, najednou je to veřejné foto dostupné na internetu a ví o něm nejen okolí, ale může se dostat také k lidem s pedofilními sklony,“ dodává.

Deník už před několika měsíci psal, že policejní preventisté řešili problém posílání daných fotografií hned na několika základních školách napříč Karvinskem. Důsledky takového počínání bývají mnohdy vážné. Děti se stávají terčem posměchu, nadávek a další formy šikany. Kvůli rozsáhlosti internetové sítě je takřka nemožné, aby takové foto z internetu navždy a definitivně zmizelo.

Dalším nebezpečím je právě komunikace dětí s neznámými lidmi, kteří si vytvářejí falešnou identitu, dítě věří, že komunikuje s příjemným vrstevníkem, ale na druhé straně sedí dospělý úchylný člověk, který s dítětem začíná manipulovat a jednoho dne ho může k osobnímu setkání skutečně vylákat.

JEDEN PROFIL PRO RODIČE, DRUHÝ PRO CIZÍ LIDI

„Děti se mnohdy snaží vymanit z kontroly rodičů, chtějí být nezávislé a samostatné. Proto si kupříkladu vytvářejí dva internetové profily. Ten „oficiální“ si klidně nechávají kontrolovat rodiči a ti žijí domnění, že je vše v pořádku. Dítě ale tajně komunikuje z jiného profilu, o kterém rodiče vůbec netuší,“ popisuje některé reálné případy karvinský preventista.

Jak směrem k samotným dětem dodává ostravský policejní preventista Richard Palát, obecně platí, že bezpečí dětí na internetu souvisí přímo s tím, jaké informace tam o sobě zveřejňují.

DĚTI, BUĎTE OPATRNÉ, ZLO ČÍHÁ

„V případě veřejného sdílení všech informací se k těmto mohou dostat i osoby, které nemají zrovna čisté úmysly. Platí tedy, že na sociálních sítích není vhodné zveřejňovat své osobní údaje, telefonní čísla, přístupová hesla, případně nevhodné fotografie. Přátelům, které jsme neměli šanci poznat osobně a jsou tedy pouze on-line přátele, bychom také neměli sdělovat své osobní problémy, probírat svou sexualitu,“ vzkazuje dětem „na síti“ Richard Palát.

Druhým faktorem je důvěřivost dětí. Zde hrají důležitou roli rodiče.

„V případě, že s dětmi komunikují a zajímají se o to, co na internetu dělají, jsou otevřeni jejich názorům, přičemž poukazují na možná rizika, nebudou děti následně vnímat určité omezení ohledně sociálních sítí a internetu obecně jako křivdu, kterou je třeba překonat například tajnou komunikaci,“ dodává preventista.

VÝSLECHY ZRANITELNÝCH

Práce policie je v případech, které se týkají dětí a jiných tzv. zvlášť zranitelných osob, poněkud jiná. Výslechy například probíhají ve speciálních výslechových místnostech, které nepůsobí stroze a úředně, jako v běžném policejním prostředí. V našem regionu je těchto místností celkem šest, a to v Krnově, Frýdku-Místku, Ostravě, v Havířově a dvě v Opavě. Letos místnosti policisté v regionu využili celkem v 85 případech.