"Skvělým výsledkem náročné několika měsíční práce policistů TOXI týmu Územního odboru Karviná je zadržení šesti lidí, kteří už teď jsou ve vazebních věznicích, kde budou do soudního jednání, než se rozhodne o jejich vině a trestu. Do policejního hledáčku se postupně dostalo pět mužů ve věku od 35 do 40 let a jedna žena," uvádí policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

Za vinu je jim kladeno, že nejméně od počátku roku 2018 vědomě a úmyslně, převážně za finanční úplatu vyráběli a distribuovali osobám psychotropní látku metamfetamin, drogu zvanou pervitin. Jejich cílem bylo úspěšně maximalizovat nelegální aktivity.

Policejní snímky k případu.
Orlovští policisté zadrželi další dealery pervitinu, dvojička prodávala i dávala

"Fakticky se stali členy organizované skupiny, která byla koordinovaná. Členové skupiny měli svou dílčí úlohu na postupech opakované a pravidelné nelegální výroby a šíření pervitinu. Každý z nich se podstatnou měrou a svým vlastním přičiněním podílel na samotné výrobě drogy, nebo při její distribuci, či likvidaci věcí a odpadu z varu drogy řízenými výbuchy. Exploze byly iniciované látkou, která podle expertů mohla mít charakter výbušniny," popsuje dále mluvčí policie. 

Zatýkání a prohlídky bytů

Všichni obviněni záměrně dělali vše, aby znesnadnili své odhalení i dopadení, to avšak zmařili policisté TOXI týmu.

Policejní zatýkání proběhlo v minulých dnech, které připravili kriminalisté TOXI týmu 2. oddělení služby kriminální policie a vyšetřování. Společně se zásahovou jednotkou skupinu dealerů zadrželi, nato u všech proběhly domovní prohlídky bytových i nebytových prostor.

Toxi tým karvinské kriminální policie zatkl ženu, která prodávala pervitin, snímky z domovní prohlídky, leden 2022.
Karvinský Toxi tým zatkl dealerku pervitinu, toto u ženy policisté našli doma

Při domovních prohlídkách byly nalezeny předměty, chemikálie, laboratorní sklo a jiné nástroje, jež jsou užívány k výrobě metamfetaminu. V jednom z objektů byla nalezena tzv. varna. Nadto u jednoho ze zadržených byly zajištěny různé druhy zbraní, které byly odeslány k expertízám.

Nejstarší z gangu měl kolizi také se strážníky, ujel 

Ústřední postavou je nejstarší ze šestice, který mimo jiné bude čelit obvinění ze spáchání přečinu neposkytnutí pomocí řidičem dopravního prostředku. Před časem došlo na ulici A. Mickiewicze v Bohumíně k dopravní nehodě mezi služebním vozidlem strážníků a důvodně podezřelým (40). Před samotnou kolizí vozidel strážníci chtěli řidiče zastavit k silniční kontrole, ten na světelná a zvuková znamení nezareagoval. Po nárazu řidič (nejstarší ze skupiny obviněných) ze svého automobilu nevystoupil a nepřesvědčil se, zda jsou strážníci zraněni a z místa nehody hned ujel.

Muži vinu odmítli. Jan T. vlevo, Dennis K. vpravo.
Smrt U Lenina v Havířově: zabíjel kokain, pervitin i extáze, jak rozhodne soud?

U pěti mužů a jedné ženy soud vyhověl návrhu státní zástupkyně a obviněné vzal do vazby. Všichni z minulosti mají záznamy v trestních rejstřících. Dva z nich v minulosti byli pravomocně odsouzeni za stejnou trestnou činnost a ve výkonu trestu strávili několik let.

V současnosti jsou muži i žena ohroženi trestem odnětím svobody na dvě léta až deset let, nicméně přitěžující každému z nich může být i členství organizované skupiny.

Komisař proti organizované skupině šesti lidí zahájil trestní stíhání a všechny obvinil ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy s trestní sazbou od dvou do desíti let.