Domkaře či zástupce veřejných institucí zpravidla kontaktuje člověk, který se vydává za zaměstnance Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava (SmVaK), a oznamuje, že dojde k čištění venkovních kanalizačních přípojek. Následně je osobně navštíví dělník, který požaduje razítko na závaznou objednávku, poté údajně přijde vedoucí zástupce společnosti se žádostí o zaplacení.

„Volala nám pracovnice jednoho tamního vzdělávacího střediska, že ji kontaktovali údajní pracovníci SmVaKu a domlouvali kontrolu kanalizační přípojky a požadovali zálohu. Jelikož se jí podobný případ stal už loni, věděla, že tato nabídka nebude košer, nabídku odmítla, peníze jim samozřejmě nedala a o případu nás informovala," uvedl mluvčí společnosti SmVaK Marek Síbrt s tím, že společnost SmVaK Ostrava se od těchto aktivit distancuje. „Služby popisovaného typu jsme si od žádného dodavatelského podnikatelského subjektu ani fyzické osoby neobjednali," dodal Síbrt.

Připomněl, že zaměstnanci SmVaK se při návštěvě zákazníků vždy prokazují zaměstnaneckým průkazem, o své návštěvě vždy s předstihem informují a k dopravě používají výhradně vozidla označená logem společnosti.

O podvodnících, kteří se snaží vylákat od lidí peníze za služby, které však nikdy neprovedou, vědí i na radnici.

„Máme informace, že před časem objížděli také menší obce v okolí města a zejména starší obyvatele se takto snažili zmást a okrást. Zpravidla to vypadá tak, že se odvolávají na stížnost sousedů na zápach z kanalizace. Proto prý musí urgentně provést kontrolu přípojky či septiku. Částky, které požadují, jsou údajně dvakrát vyšší, než jaké si za stejnou službu účtuje SmVaK," říká mluvčí města Dorota Havlíková.

Varování pro tyto případy už vydali i českotěšínští strážníci. „Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu, pročištění kanalizace apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz s fotografií, nebo ještě lépe zavolejte na daný úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. Bude-li tento člověk trvat na provedení dané služby nebo bude-li vám nějakým způsobem podezřelý, zavolejte na linku Městské policie Český Těšín," radí strážníci. A také platí: Pracovníci SmVaK vždy jezdí v označených vozidlech s logem společnosti a jsou oblečení do pracovního oděvu, který je vždy také označen stejným logem. Zaměstnanci se prokazují zaměstnaneckým průkazem. Pracovníci mohou vybírat peníze hotově, a to na základě vystaveného příjmového platebního bloku s logem SmVaK.