Tisíce důvěřivců na větu: „Přispějte prosím na dětskou onkologii," reagovalo vhozením peněz do pokladničky. Dělo se tak v řadě měst Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Peníze ale nešly na léčbu nemocných lidí. Škoda je předběžně vyčíslena na půl milionu korun, zřejmě však bude mnohonásobně vyšší a může se pohybovat v řádech milionů korun. Podezřelým je Slovák Marián Malík. V současné době se ukrývá na neznámém místě. Policisté po něm vyhlásili pátrání. Zatím mu hrozí pět let vězení.

„Aktivisté nejčastěji působili u velkých supermarketů a obchodních center či náměstích. Namátkou lze uvést Bohumín, Ostravu, Opavu, Krnov, Bruntál, Hranice, Olomouc, Český Těšín, Karvinou, Rožnov pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Příbor nebo Nový Jičín. Na dětskou onkologii lidé přispívali, aniž by si ověřili, zda brigádníci mohou peníze vybírat. Ti se často prokazovali jen kopií výpisu, který je běžně dostupný třeba na internetu," uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Studenti s sebou nosili pokladničky a nabízeli pohledy Nadačního fondu Duha. Zpočátku na nich byly vyobrazeny květiny, později se objevily i další obrázky a zmínka o Nadačním fondu Duha.

K samotným podvodům docházelo od února 2011. Jen do konce října téhož roku brigádníci získali nejméně půl milionu korun. Brigádníci pro Nadační fond Duha vybírali peníze i letos.

„Studenti finance vybírali opět u velkých obchodních center, například ve Frýdku-Místku, Havířově, Karviné, Opavě a dalších městech. Měli kasičky s pohlednicemi, na kterých byla tentokrát zvířata. Dárce vyzývali k přispění částky na léčbu dětí," dodala Holčáková. Všechny peníze měly končit u Malíka. O jakou částku se jedná, není jasné. Policisté nyní vyslýchají brigádníky, z nichž ale mnozí ani netuší, kolik peněz mohli vybrat.

Podle zjištění Deníku Nadační fond Duha sídlí ve Frenštátu pod Radhoštěm. „V průběhu prověřování policisté zjistili, že adresa sídla fondu je fiktivní," uvedla Holčáková.

Ve správní radě zasedají tři občané Slovenska, Malík mezi nimi není. „Podezřelý jménem Nadačního fondu Duha jednal neoprávněně. V omyl uvádět jak aktivisty, tak dárce. Muž přitom není členem správní rady a nesplnil ani povinnost uloženou zákonem o veřejných sbírkách," doplnila Holčáková.

Policisté v této souvislosti vyzývají lidi, aby při darování peněz byli obezřetní a zjistili si, komu a na jaký účel přispívají. Pokud narazí na aktivisty zmíněného nadačního fondu, měli by volat policii.

K tématu

Je to neuvěřitelnéZástupci nadačních fondů, které skutečně pomáhají nemocným dětem, jsou případem podvodu s příspěvky na dětskou onkologii šokováni. „Je to neuvěřitelné. Až se tomu nechce uvěřit. První slovo, které mě napadá, je hyenismus," řekla Deníku Alena Skovajsová ředitelka komunikace Nadačního fondu dětské onkologie Krtek z Brna. Podle Skovajsové by někteří lidé mohli ztratit důvěru k nadačním fondům. Zároveň však věří, že se to výrazněji neprojeví na ochotě lidí přispívat na léčbu onkologicky nemocných dětí.
„Na dětskou onkologii není nikdy dostatek peněz. Svým způsobem zacelujeme díry ve financování zdravotnictví. Plníme dětem poslední přání, provozujeme například i ubytovnu pro rodiče, aby nemuseli dojíždět z dálky a mohli tam přespat. Máme také paliativní péči. To znamená, že děti, kterým již není pomoci, pošleme domů, a sociální koordinátorka s lékařem za nimi dojíždějí, aby děti mohly zemřít v domácím prostředí," řekla zástupkyně Nadačního fondu dětské onkologie Krtek