V úterý 18. dubna v brzkých ranních hodinách přijely všechny složky integrovaného záchranného systému k požáru domu v Orlové na Karvinsku. Jak se ukázalo, na místě se nejspíš odehrálo drama. Kriminalisté si případ převzali kvůli podezření na pokus o dvojnásobnou vraždu.

„Po příjezdu policistů se dvě osoby, muž a žena, nacházely mimo objekt. Byly předány do péče zdravotníků,“ sdělila krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská. Jednalo se zřejmě o matku a syna.

Podle mluvčí byl předpoklad, že se v domě, který hořel, nachází další osoba. Po uhašení požáru bylo uvnitř nalezeno tělo devětapadesátiletého muže bez známek života. Byla nařízena soudní pitva zemřelého.

Zdravotnické týmy k požáru vyjížděly o půl čtvrté. „K zásahu operátoři vyslali lékařské rendez-vous a posádku rychlé zdravotnické pomoci,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Neznámý vandal poškodil koncem týdne několik náhrobků na Centrálním hřbitově v Karviné-Ráji.
Šéf karvinských strážníků: Takový vandalismus na hřbitově nepamatuji

Záchranáři ošetřovali sedmadvacetiletého muže a devětačtyřicetiletou ženu. Oba byli při vědomí a mimo ohrožení života. „Pacienti jevili známky lehké intoxikace zplodinami hoření a po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče je posádky transportovaly na centrální příjem nemocných havířovské nemocnice,“ doplnil Lukáš Humpl.

Na místě požáru zasahovalo sedm hasičských jednotek. „Již při příjezdu prvních hasičských jednotek byly vidět plameny šlehající z oken domu. Hasiči vnikli v dýchací technice, s termokamerou a vodním proudem do domu, kde zahájili boj s ohněm. Požár zasáhl jak sklepní prostory, tak i jedno nadzemní podlaží. Hasiči současně obdrželi informaci, že by se v domě měla nacházet jedna osoba. Tu bohužel hasiči objevili během několika minut. Osoba již nejevila známky života a její zranění byla se životem neslučitelná. Další dvě osoby opustily dům před příjezdem hasičů,“ popsal situaci zastupující mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

Český Těšín. Problémové místo rekonstrukce Nádražní ulice - přechod pro chodce před budovou vlakového nádraží. 14. dubna 2023
Žádné hogo fogo v Těšíně. Přechod bude normálně asfaltový, říká místostarosta

Požár dostaly jednotky pod kontrolu přibližně za půl hodiny po příjezdu na místo události. Následně hasiči nasadili přetlakovou ventilaci, aby odvětrali všechny prostory zasažené kouřem a dohledali případná skrytá ohniska. Likvidace požáru, jenž napáchal odhadem škodu za půl milionu korun, jim tak zabrala dalších 40 minut.

Policisté přivolali na místo specialistu z oboru chemie a také specialisty z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství. Na místo dorazil rovněž psovod se služebním psem na vyhledávání akcelerantů.

Pobočka České pošty v ul. Kysucká (sídl. Svibice) bude k 1. červenci uzavřena.
Diskuze? Se zástupci České pošty není možná, zní z radnic na Karvinsku

„Karvinští policisté zjistili informace nasvědčující podezření ze závažného trestného činu. Věc si následně převzali pro pokus vraždy spáchaný na dvou osobách krajští kriminalisté. Poškozenými jsou muž a žena z domu a podezřelým je zemřelý muž, který rovněž dům užíval,“ uzavřela Soňa Štětínská s tím, že kriminalisté prověřují jednotlivé informace, které se události týkají, primárně příčiny zahoření a související skutečnosti.

Podle informací, které Deník získal, byli muž a žena, které na místě objevily záchranné složky, matka a syn. „Po třetí ráno nás vzbudila světla a příjezd aut hasičů a policie. Pak se ozval menší výbuch a ze spodní části domu vyšlehly plameny,“ přiblížil ranní událost jeden ze sousedů.