Mezi nimi jsou jak pro policisty „známé firmy“, tak i zmatení senioři, či děti z výchovných ústavů, které touží po absolutní svobodě. „Celkem je v bývalém okrese Karviná v pátrání 374 lidí. Navíc máme v současnosti 14 neidentifi­kovaných zemřelých,“ potvrdil policista z pátracího oddělení kriminální služby v Karviné.

Velice časté jsou útěky dětí, a to hned z několika důvodů.

„Utíkají chovanci diagnostických ústavů, kteří touží po svobodě. Utíkají ale i děti, které mají problémy v rodině, či problém s prospěchem a z toho vyplývající strach z trestu,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

V případě menších dětí se policistům daří velice rychle je vypátrat. Problém mají policisté naopak při pátrání po seniorech.

„U starších lidí je tak úspěšnost nalezení menší. Osoby často trpí dezorientací, ztrátou paměti a bohužel se stává, že je sice najdeme, ale již zemřelé,“ vysvětluje Zlatuše Viačková.

I proto je důležitá rychlost, s jakou se policisté informaci o ztracení člověka dozví.

„S oznámením neotálejte, každá další hodina navíc snižuje úspěšnost, je potřebná aktuální fotografie a co nejvíc informací o zvycích, nemocích, příbuzných, přátelích, kam pohřešovaný nejčastěji chodí,“ poradila policejní mluvčí s tím, že lidé, kteří pohřešují svého blízkého, často zamlčí některé informace, buď pro domnělou nevýznamnost, nebo protože se za ně stydí.

Policisté pátrající po ztracených lidech řeší v současnosti i velice komplikované případy pohřešovaných, jako v případě ženy, která se vydala před časem do Beskyd.

„Zamířila tam na túru a už se nevrátila. Její zmizení nahlásil přítel ženy. Do pátrání se zapojilo velké množství lidí. Dodnes se ovšem žena nevrátila, ani nebylo nalezeno její tělo,“ uvedla mluvčí.

Ti, kteří se skrývají před policisty úmyslně, jsou mnohdy velice rafinovaní. Rafinovanost ovšem občas vyústí v paradoxní situace jako u ženy z Karviné, která se 11 let schovávala před zákonem v různých úkrytech.

„Ty měla připravené velmi důmyslně, měla v nich totiž například falešné stěny. Zarážející je fakt, že žena odsouzena na osm měsíců nepodmíněně za krádež, se dobrovolně vystavila domácímu vězení a životu v nejistotě po takovou dobu, které soudy ukládají za vraždy či brutální napadení,“ dodala Viačková.