Obviněný podle policie v polovině roku 2011 sjednal jako zástupce ostravské firmy působící v oblasti počítačových komponentů smlouvu u banky o úvěru k financování pohledávek. Následně předložil fiktivní fakturu na 15 milionů korun a banka dvě třetiny sumy poslala na účet firmy. Peníze byly ale obratem převedeny jinam.

O dalších 140 milionů korun se muž předloni podle policie neoprávněně obohatil tím, že odebral od dvou desítek firem počítačové komponenty a neplatil za ně. „Jakožto zástupce společnosti si musel být vědom, že tato není schopna uhradit své závazky, a neinformoval o tom své obchodní partnery," popsala mluvčí moravskoslezských policistů Soňa Štětínská.

Muž také podle policie prodával zapůjčený materiál a inscenoval obchodní transakce, při nichž zboží končilo u něj samého. „Fakturu ale neuhradil a zboží si ponechal," uvedla mluvčí.

Muž byl zadržen v cizině na základě mezinárodního zatykače. Podle Štětínské se pohyboval v několika zemích, odkud byl předán do České republiky, neupřesnila.