ČTĚTE TAKÉ
V ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU.

Fotogalerii najde ZDE.

„Je podezřelý z trestného činu vraždy v souvislosti s úmrtím dvou žen v Egyptě. Na základě shromážděných indicií jsme v úterý dospěli ke stanovisku, že je nutné sdělit obvinění. V současné době ve spolupráci se státním zastupitelstvím pracujeme na dalších úkonech," uvedl ve středu ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Jaké nové usvědčující důkazy policisté získali, nechtěl specifikovat, stejně jako motiv hrůzného činu. „Zatím to necháme bez komentáře. Jakmile se domluvíme se státní zástupcem na uvolnění dalších informací, řekneme více," dodal ředitel krajské policie.

Spolupráci s egyptskou policií, která již před několika týdny vyšetřování uzavřela, aniž by výsledky oficiálně zveřejnila, Kužel nekomentoval. „Probíhalo paralelní vyšetřování," řekl Kužel s tím, že obvinění bylo sděleno na základě důkazů získaných naší policií. V nejbližších hodinách by měla být o postupu moravskoslezských kriminalistů informována egyptská strana.

Až výjimečný trest

Kramnému hrozí až třicetileté vězení, v úvahu přichází i doživotí. Podle Tomáše Kužela jde o zcela mimořádný případ. „Já si na něco takového nevzpomínám. Vyšetřování bylo komplikované a zdlouhavé. Vše se událo koncem července. Sedm měsíců probíhalo paralelní vyšetřování v Egyptě a u nás," prohlásil Kužel.

Přestože k činu došlo v Egyptě, případný soud se bude konat v České republice. „Jsme v České republice, podezřelý dostal sdělení od našich policejních orgánů, státní zastupitelství je české, soudy jsou české. Šetří se to na území České republiky a soud by se konal také v České republice," vysvětlil Kužel, podle kterého v této souvislosti není důležité, že ke zločinu mělo dojít v Egyptě.

Nové důkazy

Policisté si Kramného předvolali v pondělí. Kramný, který měl již za sebou několik výslechů, netušil, že kriminalisté proti němu mají nové důkazy.

„Chtěli jsme objasnit nějaké další okolnosti," řekl Kužel. Vše nakonec skončilo obviněním. Podle dostupných informací Kramného ani tento zvrat nevyvedl z míry a zachoval kamennou tvář. „Je to muž několika tváří," uvedl bez bližších podrobností dozorující státní zástupce Vít Legerský, který Okresnímu soudu v Karviné podává žádost o uvalení vazby na Kramného. 

K TÉMATU

VÝBĚR HLAVNÍCH UDÁLOSTÍ V KAUZE MRTVÝCH TURISTEK
2013:
30. července - V hotelovém pokoji v egyptské Hurgadě byly nalezeny dvě mrtvé české turistky - 36letá žena a její nezletilá dcera. Manžel, respektive otec zesnulých Petr Kramný prohlásil, že všichni tři před tím trpěli střevními a žaludečními problémy. On sám byl také krátce hospitalizován a byl mu odebrán pas.
3. srpna - Šéf nemocnice v Hurgadě řekl Českému rozhlasu, že žaludky zemřelých byly údajně zcela rozleptané silným jedem.
- "Na 60 procent je za tím vražda, z níž je podezřelý právě manžel," sdělila Lidovým novinám egyptská policie.
- Kramný v České televizi řekl, že si tragédii nedokáže vysvětlit.
5. srpna - Egyptské úřady vrátily Kramnému cestovní pas, zakázaly mu ale vycestovat.
6. srpna - Rakve s těly mrtvých turistek byly v Káhiře zapečetěny pro přepravu do Česka. Kramný v televizi Nova popřel, že by měl podíl na smrti své manželky a dcery.
8. srpna - Ostatky zemřelých byly převezeny do Ostravy.
9. srpna - Experti Ústavu soudního lékařství v Ostravě-Porubě začali pracovat na pitvách ženy a její dcery.
14. srpna - V Karviné se konal v rodinném kruhu pohřeb matky s dcerou.
6. září - Policie odmítla komentovat informace deníku Blesk, podle nichž byla těla zesnulých přepravena do ČR bez vnitřních orgánů, takže pitva nedokázala příčinu úmrtí určit. Podle Blesku, který se odvolal na anonymní policejní zdroj, byly dutiny vzniklé po odnětí vnitřností napuštěny formaldehydem.
23. října - Do případu se vložil podle serveru tn.cz egyptský právník Kirolis Izzat Bašír. Serveru řekl, že Kramný už není svědek, ale podezřelý. Podle Bašíra egyptská policie podezírala i několik dalších lidí.
31. října - Kramný se po třech měsících vrátil do Česka.

2014:
8. ledna - České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že podle neoficiálních informací egyptské úřady ukončily vyšetřování případu.
15. ledna - Kramný podstoupil test na detektoru lži; jeho výsledek policie nesdělila.
17. února - Policie si Kramného předvolala k výslechu.
18. února - Kramný byl obviněn z dvojnásobné vraždy. 

Časová osa - zdroj: ČTK