„V letošním roce jsme za osm měsíců řešili 2 008 dopravních nehod, na silnicích zemřelo 12 lidí, 66 bylo zraněno těžce a 288 lehce. Vzniklá škoda přesahuje 65 milionů korun,“ uvedla koncem minulého týdne ze statistik policejní tisková mluvčí Zlatuše Viačková. Policie se proto rozhodla kontrolovat dopravu v co největší možné míře. Řidiči tak musí očekávat policejní hlídky a také vozy měřící dodržování povolené rychlosti téměř kdykoli a kdekoli. „Na dodržování pravidel silničního zákona dohlížejí policisté dopravního inspektorátu, pořádkové služby i oddílu hlídkové služby,“ říká policejní mluvčí.

Podle ní policisté hlídkují v různých časových intervalech každý den. „Zaměřujeme se na místa častých dopravních a tragických nehod. Nechceme ovšem působit jen represivně, ale především preventivně,“ prohlašují policisté. Podle nich řidiči zapomínají třeba na fakt, že hustota na silnicích se neustále zvyšuje. Lidé při tom často jezdí bezohledně a nejsou za volanty a řidítky pozorní. Cílem každodenních kontrol má být snížení dopravních nehod a také snížení silničních tragédií.

„Nejčastěji bourají řidiči agresivní a neohleduplní, mladí řidiči se silnými vozy, spěchající a nervózní řidiči, nezkušení čerství majitelé řidičských oprávnění, osoby pod vlivem alkoholu a návykových látek a takzvaní sváteční řidiči, kteří vyjíždějí občas,“ vyjmenovává policejní mluvčí. Policisté dále upozorňují, že se blíží zimní období. Řidiči by tak neměli zapomínat na včasné zimní obutí. V těchto dnech už nebudou ani výjimkou ranní mrazíky. Na cestách tak začnou vznikat námrazy a vozovky budou kluzké. „Nezapomínejte rovněž na pravidlo vidět a být viděn!“ zní další rada policistů.