Jeden z nich zemřel, druhý utrpěl vážná zranění. Muži bez střechy nad hlavou se v okolí lesíka a nedalekého obchodního domu často pohybovali a popíjeli alkohol. 

Policisté v minulých dnech na základě nových informací a následného vyšetřování zadrželi dva muže ve věku dvaatřicet a čtyřiatřicet let. Oba byli obviněni z trestného činu vraždy. Soud na ně uvalil vazbu. Hrozí jim až výjimečný trest.

Deník o případu informoval v článcích: 
Kriminálka prověřuje, zda bezdomovce někdo nezbil
Smrt bezdomovce a zranění jeho kolegy je stále zahaleno nejasnostmi
Bezdomovec přežil už svou druhou smrt
Havířovský bezdomovec je v deliriu a užívá si komfortní lékařské péče
Ten, kdo napadl bezdomovce, je chtěl zabít
Případ bezdomovců stále neobjasněn
Viník smrti bezdomovce je stále neznámý, pomoci v jeho dopadení mohou i svědci
Útok na bezdomovce mohou policii pomoci objasnit svědci

Na případu pracovali kriminalisté ze speciálního moravskoslezského týmu Homicidium (vražda, zabití), který se vrací k dosud neobjasněným případům vražd v regionu. „Tým existuje čtvrtým rokem a náleží do něj zkušení kriminalisté, stejně jako jejich noví kolegové. Vrací se k nezodpovězeným otázkám s cílem spravedlnost nalézt, byť třeba po letech, a postavit před soud pachatele těch nejzávažnějších zločinů," uvedla mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková.

Brutalita

Případ, který se stal 7. dubna 2005 v zalesněném prostoru poblíž kostela sv. Anny v Havířově, se vyznačuje značnou brutalitou. „Podezřelí měli zaútočit na dva tehdy osmapadesátileté muže. Útok byl veden likvidačním způsobem s výraznou mírou brutality," uvedla Holčáková s tím, že násilníci do obětí kopali, zasadili jim řadu úderů, použili i blíže nespecifikovaný předmět.

Násilníci pak nechali bezdomovce napospas jejich osudu a odešli. Bezvládná těla našla druhý den ráno žena, která procházela kolem. Okamžitě zavolala pomoc.

Jeden z bezdomovců zraněním podlehl, druhého se podařilo zachránit. „Vzhledem k razanci útoků bylo zřejmé, že fatální následek u něj nenastal jen díky poskytnuté vysoce odborné lékařské péči," uvedla mluvčí s tím, že oba útočníci, kterým v době činu bylo jedenadvacet a třiadvacet let, byli opilí. Alkohol v sobě měli i bezdomovci.

Bezdomovci v ohrožení životaBezdomovci Miroslav Bojda a Jaroslav Wanecký byli ve městě známi figurami. Wanecký prokázal, že má velmi tuhý kořínek. Smrti unikl už 3. dubna 2002, když málem uhořel při požáru zahradní chatky. Přežil s popáleninami, zatímco jeho spolubydlící o několik dnů později zemřel.
Deník o případu informoval v článku: Životy dvou bezdomovců jsou stále ohroženyStejně tak 7. dubna 2005 visel jeho život na vlásku, když byl spolu s Bojdou napaden poblíž kostela. Zatímco Bojda zraněním podlehl, Wanecký byl tehdy v žalostném stavu převezen do nemocnice. Utrpěl zlomeniny několika žeber, pár řádných ran schytala hlava a díky nim byl poraněn i mozek. Pro policisty byl sice jediným, ale zato naprosto nepoužitelným svědkem. (bb)

Vyšetřování neskončilo

Policistům se ani po několikaměsíčním náročném vyšetřování nepodařilo zjistit, kdo má zločin na svědomí. Na případu však dále pracovali. „Kriminalisté v prověřování neustali, následovala řada úkonů. Policisté provedli výslechy desítek osob, přičemž ve spolupráci s policisty územního odboru Karviná zjistili nové skutečnosti, vedoucí až k oběma nyní obviněným mužům," řekla Holčáková.

Homicidium

Jak uvedl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita, kriminalisté ze speciálního týmu Homicidium při vyšetřování použili i nové postupy. „Vracejí se ke starším neobjasněným případům, zejména závažné násilné trestné činnosti, a snaží se hledat nové stopy, ať již prostřednictvím nových forem zkoumání, které třeba v té době ještě nebyly tak rozvinuté, nebo prostřednictvím zjišťování nových informací k případu. Využíváme i toho, že lidé jsou ochotni s odstupem času otevřeněji hovořit o těchto věcech, protože se přestávají bát. V tomto případě nás nové skutečnosti přivedly až na stopu dvěma pachatelů," řekl Wita.

Násilníci se k napadení bezdomovců přiznali, brutalitu však odmítají. „Nemůžu říct, že by tuto trestnou činnost popírali. Útok ale bagatelizují. Jako obvinění již odmítli vypovídat," uzavřel Wita.

Místo činu.