K přepadení došlo 27. listopadu 2011 v rodinném domě v Rychvaldu na Karvinsku. Podezřelé se podařilo zadržet a obvinit až v roce 2014. Hlavními důkazy jsou pachové stopy nalezené například na poutech, sekeře či trezoru na místě činu.

Všichni aktéři jakoukoliv vinu odmítli. Hrozí jim až dvanáct let vězení.

V kuklách

Podle obžaloby mají zločin na svědomí čtyři muži – Jiří Glac, Pavel Pizlo, Daniel Jelič a David Baše. První tři působili jako policisté pohotovostního útvaru moravskoslezské policie, čtvrtý podniká. Jeden ze čtveřice údajně hlídal venku, zbylí tři se v kuklách a černých kombinézách s nápisem policie vydali k domu. Sekerou rozbili balkónové dveře v přízemí. V té chvíli se uvnitř nacházel podnikatel se svou partnerkou a tříletým synem.

Sekerou do hlavy

„To je přepadení," zakřičeli zakuklenci. Poté se vrhli na ženu, kterou udeřili do obličeje. Tříletého chlapce se matka snažila chránit v náruči. Vzápětí se násilníci zaměřili na podnikatele, který se jim postavil na odpor. „Pustil jsem se do dvou chlapů. Pak mě ten třetí druhou stranou sekery udeřil do hlavy. Ztratil jsem vědomí," líčil Deník přepadený podnikatel Maroš Gajdošík. Lupiči chtěli vědět, kde je trezor. Žena jim to nakonec ve strachu o život celé rodiny prozradila, řekla jim i kód.

Alkohol a stopy

Pachatelé vzali tři miliony korun. Podnikatele a jeho partnerku k sobě spoutali pouty a lepicí páskou. Syna svázali elektrickou šňůrou a dalším kabelem jej přivázali k rodičům. Před odchodem rozbili čtyři mobilní telefony, které v domě našli. V objektu také údajně rozlili desítky litrů alkoholu. „Chtěli tak zamést stopy. Nejprve jsme se báli, že to chtějí zapálit," prohlásil Maroš Gajdošík, který si je jistý, že jednoho z útočníků – Jiřího Glace – poznal.

„Poznal jsem ho podle hlavy, podle očí, podle slov i dalších věcí. Ne na sto procent, ale na milion procent jsem si jistý, že je to on," řekl Deníku podnikatel s tím, že útočníci dobře věděli, že má větší množství peněz. „Bylo například známo, že hodně hraju v kasinech," řekl podnikatel, podle kterého lupiči jeho peníze během několika dnů investovali do obchodů s pohonnými hmotami.

Prý nakoupili topné oleje, které pak prodávali jako motorovou naftu. „To byla hloupost," řekl Maroš Gajdošík. I tímto případem se zabývá policie.

Nic jsme neudělali

Obžalovaní muži účast na přepadení popřeli. Jak se jejich pachové stopy dostaly na věci v domě – například trezor, sekeru či pouta – nedokázali vysvětlit. „Nikdy jsem v jejich domě nebyl," uvedl jeden z obžalovaných. „S tím činem nemám nic společného. Nevím, jak se pachové stopy dostaly na místo činu," dodal další z mužů.

Trojice policistů je v současné postavena mimo službu a bere jen část platu.

Hlavní líčení v úterý pokračuje výslechem svědků.