Odolnost zábradlí, které odděluje chodník od vozovky, se rozhodli nezávisle na sobě otestovat dva chlapci. První měl radost z vykopnuté výplně 4. ledna, druhý o dva dny později. Oběma však úsměvy zmizely z tváří během chvilky, když je společně s jejich kamarády zadržely hlídky městské policie.

„Podchod je monitorovaný kamerami. Když dispečer zjistil poškozování zařízení, okamžitě tam vyslal autohlídku, která pachatele zadržela. Tak tomu bylo v obou případech,“ popsal komisař šumbarské služebny MP Havířov Lumír Braš.

Za jednoho chlapce, kterému ještě nebylo 15 let, nesou plnou zodpovědnost rodiče. Vzhledem k nízkému věku nebude potrestán jinak, než právě od rodičů, kteří za něj musí zaplatit škodu. Druhý mladík, který je mladistvý, už může být trestán za přestupek, i za něj ale budou pravděpodobně škodu platit rodiče.

„Je dobře, že v obou případech byli pachatelé přímo na místě zadrženi a ponesou si následky. Nemůže být všechno jenom ze železa nebo betonu, aby to odolávala úmyslnému poškozování,“ řekla primátorka Jana Feberová.

Mladíci poškodili značku a auto

Po zábradlí v nedávno rekonstruovaném podjezdu se vandalové zaměřili na dopravní značky. I tentokrát je při poškozování zachytily bezpečnostní kamery městské policie. Přestože se čtveřice mladíků dala okamžitě po poškození sloupku značky na útěk směrem k Sokolské ulici, byli brzy zadrženi strážníky. Všichni mladiství byli pod vlivem alkoholu, přičemž uváděli, že popíjeli na různých místech a už si nevzpomínají, kdo jim alkohol podával. Jak se ukázalo, nepoškodili jen dopravní značku, ale i zaparkovaný automobil. K dalšímu vyšetřování si je převzali policisté.