Na rozdíl od minulého roku, kdy museli živý, ale páchnoucí náklad překládat, tentokrát nemuseli ani přepravní prostor otevírat. O pomoc požádala Policie ČR včera o půl čtvrté ráno. „Tahač Scania s návěsem, plným kvičících vepřů, sjel ze silnice v Ostravské ulici zadní částí vozidla a naklonil se. Polský řidič zřejmě nezvládl ostrou pravotočivou zatáčku. Nehoda se obešla bez zranění a zřejmě i škody na majetku. Případný úhyn vepřů řeší Policie ČR ve spolupráci s veterinární správou,“ řekl tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Českotěšínští hasiči mají hned dvě „čerstvé“ zkušenosti s kamiony vezoucími prasata na jatka, a to z loňska a předloňska. Obě nehody se staly na území Českého Těšína.

Letos už moravskoslezští hasiči u havarovaného kamionu s prasaty zasahovali v Pusté Polomi na Opavsku. Vozidlo skončilo na boku v příkopě, řidič vyvázl bez zranění. Po náročné akci spojené s nepříjemným zápachem museli všichni zasahující hasiči do sprch a jejich uniformy putovaly do čistíren. Havárii přežila jen necelá stovka vepřů, zbytek skončil v kafilerii. Hasiči se na zásahy u zemědělského zvířectva připravují. V polovině května se v obci Chotěbuz na Karvinsku uskutečnilo taktické cvičení jednotek požární ochrany, zaměřené na likvidaci požáru vepřína. Bylo spojené s evakuací živých zvířat a jejich provizorního ustájení.

Tohoto cvičení se zúčastnilo čtyřiapadesát hasičů z Karvinska a jedenáct požárních vozidel - jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice Český Těšín, a také jednotky sborů dobrovolných hasičů Český Těšín-Město, Mosty, Horní Žukov, Mistřovice, Stanislavice, Svibice, Chotěbuz a Chotěbuz-Zpupná Lhota. Po oznámení simulované události a příjezdu na místo zásahu členové jednotek zřídili dálkovou dopravu vody hadicemi, vytvořili provizorní místo pro evakuovaná zvířata a likvidovali požár pomocí tří vodních proudů.