„Setkávají se s tím i strážníci, kteří jezdí poměrně často rovnat sousedské pře, nadávky a hádky," potvrdila českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková.

Charakteristickými rysy jsou vulgární urážky, výhrůžky a pomluvy.

„Nejsou neobvyklé ani drobné šarvátky a jiná hrubá jednání, která mohou být spojena i s poškozením cizího majetku, tedy majetku znesvářené strany," přidává havířovská mluvčí Eva Wojnarová s tím, že se nejedná jen o jednorázová nedorozumění. Výjimkou nejsou případy opakovaných konfliktů, které přetrvávají i několik let.

K vyvolání takovéhoto sporu často stačí málo.

„Někdy slovo, jindy stačí, že dotyčný griluje nebo chová ovce na zahradě. A pak jsou tu lidé, kteří se ve vyvolávání konfliktů přímo vyžívají," doplnila mluvčí Českého Těšína.

Řada těchto přestupků pak ale ztroskotá na tom, že nelze dokázat, že k nim skutečně došlo, nejsou svědci ani záznam. Například v Bohumíně loni řešili zhruba 70 přestupků týkajících se urážek na cti.

„Nakonec ale podá návrh na projednání jen pár lidí," vysvětlil David Gorgol, právník právního a živnostenského odboru v Bohumíně .

Dodává ale, že velká část těchto případů nakonec končí smírem.

„Obviněný se omluví a poškozený tuto omluvu zpravidla přijme," objasnil Gorgol.

Pokud by se nepodařilo spor urovnat, může si ten, kdo jej vyvolal, vysloužit od správního orgánu od napomenutí až po pětitisícovou pokutu. Takových případů je ale úplné minimum.

V poslední době nechybí ani spory na sociálních sítích.

„Výpady na Facebooku taky občas řešíme v rámci přestupků. Jeden z partnerů, bývalých, bývá obtěžován tím druhým a přidávají se k tomu i zprávy prostřednictvím sociálních sítí," uvedla příklad karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Zároveň ale upozornila, že většinou urážky řeší spolu s dalším přestupkem, kterým je fyzické napadení.

„Jen vloni bylo 215 přestupků řešených jako napadení, ke kterým se přidávaly i osobní urážky. Takových případů bylo asi deset, ale urážky se nedaly jasně prokázat," přiblížila Swiderová.

Četnost sporů v občanském soužití potvrzuje i orlovská mluvčí Nataša Cibulková.

„V Orlové řeší každoročně zhruba 100 až 150 sporů na téma urážek. Slovní urážky většinou předcházejí fyzickému napadení. Časté jsou urážky na sociálních sítích. Mnohdy kvůli tomu dotčený volá i městskou policii," říká Cibulková.

Stále více agresivity

Jak ale poukázala českotěšínská mluvčí, tyto případy jsou důsledkem zvyšující se agresivity mezi lidmi.

„Pociťují to na sobě sami strážníci, kdy je lidé, a nejsou to jen opilci nebo bezdomovci, během jejich práce častují velmi vulgárními výrazy," uvedla Dorota Havlíková.

S tím, že se jedná o hlubší společenský problém, souhlasí i mluvčí havířovské radnice. „Důvodem vzniku a přetrvávání těchto konfliktů je obecně vysoká míra nesnášenlivosti a snižující se hladina tolerance k sobě navzájem, které se projevují snahou prosazovat až vnucovat svůj způsob života okolí, ale na druhé straně neochota a sobectví dodržovat styl chování a jednání tak, aby nenarušoval obecné požadavky na normy občanského soužití," míní Eva Wojnarová.