Výčet trestných činů a přečinů je rozsáhlý: přijímání úplatků, účast na organizované zločinecké skupině, podplácení a napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky. Obviněným hrozí v případě prokázání viny až deset let za mřížemi.

Jde o dva roky starý případ, kdy policie zadržela celkem 15 osob z Moravskoslezského a Středočeského kraje. Většina obviněných jsou cizinci, jsou však mezi nimi i dva Češi, zaměstnanec Obchodní akademie, Vyšší odborné školy ekonomické a Jazykové školy v Mladé Boleslavi a ředitel orlovského Gymnázia Jana Šabršuly a soukromé Jazykové školy Linguistic Richard Adamus.

Podle včera získaných informací vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) stále provádějí úkony trestního řízení, nicméně případ s největší pravděpodobností skončí před soudem.

Jak Deníku řekl havířovský státní zástupce Tomáš Polách, obžaloba zatím podána nebyla, protože policisté stále provádějí úkony v přípravném řízení. „Obžaloba s největší pravděpodobností podána bude. Případ by mohl být uzavřen tak do dvou měsíců," řekl státní zástupce Tomáš Polách.

Na svobodě

Přestože bezprostředně po zadržení skončilo šest lidí ve vazbě, v současné době pokračuje vyšetřování na svobodě. Policie klade obviněným za vinu, že před složením jazykové zkoušky z českého jazyka, která je jednou z podmínek pro udělení trvalého pobytu pro cizince na území České republiky, měli za finanční úplatu (prostřednictvím oprávněných zástupců školy v Orlové-Lutyni a v Mladé Boleslavi, uvedených v seznamu škol oprávněných provádět zkoušky znalosti českého jazyka) zajistit výsledky zkušebních testů.

Že cizinci, kteří jsou držiteli potvrzení o vykonání zkoušky z českého jazyka, tuto získali podvodem, se vyšetřovatelé přesvědčili docela snadno. „Bezprostředně po zadržení podezřelých pracovníci Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy přezkoušeli celkem 23 osob vietnamské a ukrajinské národnosti, které v den získaly osvědčení o úspěšném složení jazykové zkoušky z českého jazyka. Přezkoušením bylo zjištěno, že nikdo z cizinců nedisponoval požadovanými znalostmi a neuspěl již v písemné části zkoušky. Celkově tedy nikdo z cizinců u komisionální zkoušky neprospěl," popsal mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Při 25 domovních prohlídkách pak policisté podle Hantáka zajistili peníze, výpočetní techniku, tiskárny, datové nosiče, mobilní telefony, vzory zkušebních testů a další důkazy.