Vloni v srpnu senát oběma za obecné ohrožení uložil osmileté tresty. Nyní první z nich vyvázl s tříletým podmíněným trestem, druhý by měl ve vězení strávit „pouze" čtyři roky. Oba byli uznání vinnými jen z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.

Metanolová aféra vypukla 3. září 2012, kdy v havířovské nemocnici zemřel dvaašedesátiletý muž. Postupně přibývali další mrtví. Celkem jich bylo na padesát. Nejvíce obětí pocházelo z Moravskoslezského kraje. Desítky dalších lidí měly vážné zdravotní problémy.

Judikatura

První srpnový verdikt ostravského soudu zrušil Vrchní soud v Olomouci, který nařídil nové jednání s tím, že je nutné provést další dokazování a vyhodnocení důkazů.

Jak při zdůvodnění nového rozsudku uvedl předseda senátu, loňské rozhodnutí bylo první svého druhu v republice. „Neexistovala judikatura kromě jedné z válečného období z roku 1944," řekl soudce s tím, že nyní již judikatura existuje. „Je sice roztříštěná, ale existuje," prohlásil předseda senátu s tím, že se lze opřít o rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Nemuseli vědět

Prodej neoznačeného alkoholu za podezřele nízkou cenu nemusí podle soudu znamenat, že lidé, kteří s ním obchodovali, věděli o jeho závadnosti a smrtící toxicitě. Svědčilo to pouze o daňovém úniku a pochybném původu. Proto místo obecného ohrožení soud zvolil v tomto případě mírnější kvalifikaci, a to ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Podobně již soudy v České republice postupovaly i v jiných podobných procesech.

Jiná situace podle soudu nastala v hlavní větvi, kterou se zabýval zlínský soud, jenž uložil přísné tresty včetně doživotí. Tam před soudem stanuli organizátoři a míchači toxického alkoholu, který poté zaplavil celou republiku.

Až 300 mrtvých

Hlava měl během prvního zářijového týdne 2012 prodat Ženíškovi nejméně čtyřiapadesát lahví alkoholu, který mohl zabít až 300 lidí. Ženíšek poté koncem října několik lahví předal svému známému, aby alkohol zkusil.

Následovala dvoudenní pijatyka v zahradní chatce u Doubravy, která skončila smrtí jednoho člověka a vážnými zdravotními problémy dalších čtyř lidí.

Podmínka

Hlava vyvázl s podmíněným trestem i proto, že v době, kdy alkohol prodával Ženíškovi, metanolová aféra ještě nevypukla. „Jiná situace je ale u druhého obžalovaného," zdůraznil soudce. Ženíšek předal toxický alkohol známému ve chvíli, kdy metanolová aféra vrcholila. Ženíšek se sice hájil tím, že předtím sám vyzkoušel několik lahví a nic mu nebylo, soud mu ale neuvěřil. „I z toho důvodu se liší tresty obou obžalovaných," vysvětlil soudce, proč Ženíškovi senát uložil čtyři roky vězení.

Verdikt není pravomocný. Obžalovaní i žalobce si ponechali lhůtu k vyjádření.

K TÉMATU

Jak probíhala pijatyka Ne každý, kdo se koncem října předloňského roku účastnil pijatyky v Doubravě, měl zdravotní potíže. Významnou roli sehrál věk, aktuální zdravotní stav a zřejmě i to, že někteří vodku prokládali pivem, čímž účinek metanolu snížili. Přesto jeden člověk zemřel a další si ponesou následky. Ty mohly být daleko závažnější, nebýt okamžité a vysoce odborné lékařské pomoci. Díky ní přežil i Valter Szkwara (68 let).
„Byla to krásná láhev vodky s nápisem Helsinky. Takovou jsem ještě neviděl. Koho by napadlo, že je otrávená. Vypil jsem pět půlek. Pak mě to chytlo. Šest týdnů jsem byl v nemocnici a stále mám problémy. Levá strana těla je částečně ochrnutá, i mozek. Špatně chodím. Vlastně jsem se znovu učil chodit. Se stabilitou je to ale zlé, musím mít hůlku," řekl Deníku při prvním hlavní líčení Valter Szkwara (68 let).