Karvinští kriminalisté zahájili trestní stíhání proti sedmatřicetiletému muži, který se měl během prosince loňského roku a letošního ledna vloupat do téměř deseti provozoven v Karviné. Jednalo se převážně o prodejny potravin, restaurace, trafiky, ale nepohrdnul ani stánky s rychlým občerstvením," uvedla ve zprávě mluvčí moravskoslezské policie Pavla Procházková.

Obviněný se měl nejprve do objektů za užití síly vloupat, a poté z nich odcizit především finanční hotovost, cigarety nebo alkohol. "V několika případech však narazil a po prvotní radosti „z dobře odvedené práce“ zjistil, že na něj čeká další nástraha v podobě bezpečnostní mříže či úzkého vstupního otvoru, a proto od dokonání svého činu nakonec upustil," podotýká dále mluvčí.

Ilustrační foto.
Muž nabídl ženě v Ostravě na zastávce pomoc. Vše ale dopadlo jinak

Osudným se pachateli stalo především to, že policistům nebyl zcela neznámý, protože si ještě nedávno odpykával trest ve vězení, a to rovněž za majetkovou trestnou činnost. "Muž má téměř dvacet záznamů v trestním rejstříku. Svým protiprávním jednáním nyní způsobil poškozeným škodu za nejméně 230 tisíc korun," doplnila mluvčí s tím, že muže policisté obvinili z přečinu krádeže a z přečinu poškození cizí věci, za což mu v případě odsouzení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. V současné době je stíhán vazebně.

K TÉMATU 

Jak se bránit proti vloupání

Policisté proto v takovýchto případech majitelům provozoven doporučují, aby objekty řádně proti vloupání zabezpečili, ať již složitějšími zamykacími systémy, ochrannými mřížemi nebo například uzamykatelnými okenicemi. V případě, že již k vloupání dojde, kontaktujte policii na lince 158 a do objektu nevstupujte.