Případ, jakých se kvůli důvěřivosti starších lidí odehrávají v Česku desítky týdně, se stal v únoru v Karviné. Policie v těchto dnech obvinila z krádeže třiačtyřicetiletou ženu. Ta ale krádež popírá.

„Obviněná společně s další rodinou oslovila seniora pod záminkou žízně, ten je vpustil do bytu. Z kuchyně pak žena v nestřeženém okamžiku odešla do obývacího pokoje, kde měl senior peněženku odloženou,“ řekl policejní mluvčí Richard Palát.

Policii k objasnění případu pomohlo několik stop z místa. „Žena potvrdila, že se v bytě nacházela, odcizení peněženky však kriminalistům popřela. V případě, že bude obviněná uznána vinnou, hrozí ji trest odnětí svobody až na dvě léta,“ dodal policejní mluvčí.

Karvinská policie tento týden začala šetřit další z podobné kategorie. Tentokrát na šestaosmdesátiletou ženu zabrala známá finta „vnuk“. Žena přišla o osmdesát tisíc korun.

„Podvodník se ozval v sobotu. Ženu nejprve kontaktoval telefonicky. Vydával se za vnuka a požadoval 200 tisíc korun s tím, že si pro peníze pošle svého kamaráda. Následně se k domu seniorky dostavil neznámý muž, kterému dala 80 tisíc korun,“ popsal případ mluvčí karvinské policie Miroslav Kolátek.

Policisté v této souvislosti připomínají, že legenda „vnuk“ patří k nejznámějším a nejpoužívanějším lstím. Přesto, že bývá již řadu let značně medializována, podvodníkům se stále daří tuto lest využívat. Většinou telefonát začíná slovy „ahoj dědo, ahoj babi…“

Důvěřivý senior osloví volajícího jménem svého vnuka a ten obratem začíná s příběhem o tom, že se nachází v nouzi a nutně potřebuje peníze. Současně uvádí, že se však pro hotovost nemůže dostavit osobně a tak pošle svého kamaráda.

„V těchto případech radíme, aby si takový telefonát ihned zpětně ověřili u svého vnuka či vnučky, kteří jim údajně původně volali, případně kontaktovali nejbližší příbuzné. Pokud zjistí, že nevolal nikdo z rodiny, obratem událost oznámit na Policii ČR na linku 158,“ dodal Kolátek.