"Kolem 17 hodin 4 malí kluci a 1 velký kluk umlátili a následně vzali za ocas a hodili o patník kočku, která byla na místě mrtvá. Když jsme po nich řvali z balkonu, už bylo pozdě a utekli. Víme, že to byla děcka ze školy Družby. Když jsme volali na policii, tak nám sdělili, že co oni s tím, že to není jejich kočka, že ji máme vzít a odnést do popelnice. Lidé, kteří tam byli a viděli to, nic neudělali. Když jsme to uviděli, šli jsme ven a kočku jsme zabalili a vyhodili. Je to smutné, je to taky živá bytost, takovým děckám ruky polámat, je to hrůza a děs," napsala na svůj facebookový profil Nikol. 

Na informaci z facebooku v neděli zareagoval i primátor města Jan Wolf. „S policií jsme se domluvili na tom, že tento případ dořeší a viníci budou potrestáni. Protože pokud by jim tohle prošlo bez trestu, tak příště by v tom mohli pokračovat. Takové chování je neakceptovatelné,“ napsal Jan Wolf.

Policie už od svědků zjistila, že někteří z chlapců týrajících kočku navštěvují ZŠ Družby. Škola proto vede s pravděpodobnými pachateli šetření po své úrovni. Ředitel školy Andrzej Szyja uvedl, že pokud se potvrdí, že jedním z trýznitelů byl i žák jeho školy, nebude to prý škola tutlat.

A koná už i policie „Policisté zahájili úkony trestního řízení přečinu týrání zvířat. Je možné, že trestní řízení bude rozšířeno o přečin výtržnictví,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

PŘÍPADŮ TÝRÁNÍ ZVÍŘAT PŘIBÝVÁ

Veřejnost je vůči týrání zvířat citlivá a podezření lidé hlásí poměrně často. „Podnětů, které nám přicházejí od občanů, rok co rok přibývá. Zjišťování závad při kontrolách má však spíše stagnující tendenci a počet případů je stále podobný. Vzhledem k tomu, že chovaných zvířat je stále více, přibývá také porušování zákonů, například o naočkování a podobně,“ uvedl René Šimík ze Státní veterinární správy ČR.

V případě, kdy veterináři zjistí, že dochází k týrání zvířete, mají tři možnosti, co udělat. „Jestliže je menšího rozsahu, dáváme podnět obecním úřadům obcí s rozšířenou působností a ty to řeší přes správní řízení. Když se jedná o závažný přestupek, dáváme podnět z podezření spáchání trestného činu a to pak řeší Policie České republiky,“ doplnil Šimík.