Cílem má být efektivnější práce městské policie a ochrana obyvatel před případnými negativními jevy, která může přinést úplné otevření hranic. „Jsem rád, že zmizí závory, ale na druhou stranu se trochu obávám, co nám to přinese. Je jisté, že až zmizí hraniční přechody a odejdou pohraničníci, budeme muset více spolupracovat s polskou stranou v otázce bezpečnosti. Proto teď, s předstihem, řešíme určité technické otázky, jako je používání rádiových vln pro dorozumívání se s polskou stranou, propojení telefonními linkami a podobně,“ uvedl starosta Vít Slováček.

Společná služebna městské policie a polské strazy miejskiej by mohla využít prostoru v sídle Euroregionu na Mostě Družby. „Nemusela by být ani obsazena 24 hodin denně, jen pokud bude potřeba, protože my nemáme přístup do polských databází a naopak. Policisté by si v rámci zákonů mohli předávat informace, které jim pomůžou v jejich práci, například o hledaných osobách, údaje z registru kradených aut, registru SPZ a podobně,“ dodal Slováček.

Vedení českotěšínské radnice počítá s tím, a taky se trochu obává, že u kontrol na hranicích dojde k masivnímu zvýšení turistického a nákupního ruchu. „Proto přemýšlíme o společných, smíšených hlídkách, kde by byli zastoupeni jak naši strážníci, tak i polští. I když dojde k pomyslnému vymazání hranic, rozdíly v zákonech zůstanou. Dvojjazyčné hlídky by mohly být více nápomocné v řešení problémů občanů obou států,“ dodává místostarosta Milan Pecka.

„I drobné rozdíly v zákonech mohou přivést turisty do nesnází. Například zcela odlišný je přístup zákonů k parkování na chodníku u nás a v Polsku. Tamní zákony je připouštějí, naše zakazují. Proto se Poláci diví, když jim chceme uložit pokutu a často tomu nerozumí. Pro smíšenou hlídku bude jednodušší jim to vysvětlit,“ říká Jan Hrůza ředitel Městské policie v Českém Těšíně. Ten také uvažuje, že své strážníky pošle na kurz, který jim pomůže zvládnout základy polštiny. Vedení českotěšínské radnice požádalo policejní prezidium o posilu v podobě mužů propouštěných kvůli rušení hranic ze služby u pohraniční policie už v polovině roku.