VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud potrestal nebezpečného žháře

Havířov - K sedmi rokům ve věznici s ostrahou byl ve čtvrtek odsouzen 24letý Michal Szewieczek, známý havířovský žhář. Proti verdiktu se okamžitě odvolal.

9.4.2015 7
SDÍLEJ:

Soud s havířovským žhářem Michalem Szewieczkem. Foto: Deník/Libor Běčák

Mladý muž má na svědomí už několik požárů. Oheň mu dělá radost už od dětských let. Mezi jeho první akce patřil pokus podpálit havířovskou radnici. Více o tom čtěte v článku: Mladý žhář chtěl podpálit havířovskou radnici

Pak se specializoval na noční podpalování plastových kontejnerů. Ty podpaloval v celých sériích hned v několika ulicích, kterými projížděl na kole. Za žhářství už byl několikrát trestán.

Popelnice, auto a sklep

Ve čtvrtek soud řešil případ z listopadu 2014. Tehdy v noci zapálil nejdříve plastový kontejner na Národní třídě, naproti domu, kde bydlí. Oheň se rozšířil na vedle stojící osobní automobil, který zcela zničil.

Když hasiči požár uhasili, založil Szewieczek další požár. Tentokrát však přímo ve svém domě. Ve sklepě zapálil starý koberec. Když se domem začal šířit kouř a zápach, sám žhář přivolal hasiče. Při volání na tísňovou linku však tvrdil, že ho vzbudil kouř. Popsal také, že hasiči právě odjeli od uhašeného automobilu a žádal jejich rychlý opětovný příjezd. Sám také policistům hodil z okna klíče, aby se dostali do vchodu. 

Celková způsobená škoda přesáhla 250 tisíc korun. Szewieczek byl vzat do vazby, kde vyčkal do soudního projednávání.

Podle znalce došlo vlivem požáru ve sklepním boxu k zakouření celého domu a tím i únikové cesty pro nájemníky. „Požár vznikl úmyslným zapálením koberce. Vlivem vývinu kouře na schodiště byla znemožněna evakuace nájemníků. K větším škodám a následkům na zdraví lidí nedošlo jen díky rychlému zásahu hasičů," řekl znalec před soudem.

Nemocný není, zapaloval z nudy

Soud se zajímal také o to, zda je Szewieczek duševně zdráv. Podle zkoumání odborníků je po duševní stránce zdravý a není proto nutná žádná léčba. Zakládáním požárů se pouze baví. V jeho chování jsou patrné známky agresivity. Za své konání je plně zodpovědný.

Státní zástupce Otakar Cibien pro obžalovaného žádal vězení, kdy mu hrozilo až 8 let. „Obžalovaný se ke svému jednání přiznal a bylo prokázáno i důkazy. Připomínám, že už z dřívějších bohatých zkušeností věděl, jaké následky může založený požár způsobit. Ohrozil především 13 obyvatel domu, z nichž většina v té době spala. Následky mohly být tragické. Jako trest navrhuji nepodmíněný trest při horní hranici sazby," řekl.

Obhájkyně apelovala především na upřímnou lítost obžalovaného a také na to, že tři roky od propuštění z vězení žil spořádaně. Samotný obžalovaný před soudem vyjádřil lítost. „Nechtěl jsem nikomu ublížit," pronesl před vyhlášením rozsudku.

Senát zohlednil především to, že Szewieczka nenapravila dřívější podmínka ani krátký trest vězení. Připomněla, že byl schopen podpálit i dvacet kontejnerů najednou, na žhářské výpravy se vydával i několikrát za den a mimo to byl dříve trestán i za vloupání do objektu nemocnice. Souzen byl také za šíření poplašné zprávy, když anonymně ohlásil uložení bomby v budově magistrátu, který musel být následně evakuován.

„S ohledem nejen na dřívější skutky a především to, že tentokrát ohrozil obyvatele domu, shledal soud nutné uložit přísný trest," vysvětlila předsedkyně senátu Lubomíra Binová.

Protože se Szewieczek okamžitě odvolal, bude o případu rozhodovat ještě krajský soud.

čtěte také původní články o případu: 
V Havířově v noci shořelo auto, popelnice a sklepy
Žhář z Národní už je obviněn

Autor: Libor Běčák

Místo události:
9.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Silný vítr v pondělí v noci zlikvidoval jednu za nafukovacích hal u ZŠ Dělnická.

Vichřice v Karviné zničila tenisovou halu a lámala stromy

Zleva Jana Nowaková, Karolína Vozatárová a Nella Ligocká (v pozadí trenér Vilhelm připravuje pušku pro další střelbu).

Děti střílely ze vzduchové pušky

Karvinsko společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Vítr v Havířově poškodil vánoční strom a zdemoloval prodejní stánek

Silné poryvy větru poškodily kmen vánočního stromu na náměstí TGM v Havířově-Šumbarku. V pondělí odpoledne musel být předčasně skácen.

Hospody definitivně bez cigaret tolik nevadí

Karvinsko Ačkoli více než třiadvacet tisíc lidí podepsaných pod peticemi žádalo o zmírnění tzv. protikuřáckého zákona, ten zůstane stále stejně přísný.

Betlémské světlo 2017

Měsíc před Vánocemi dopravilo letadlo Austrian Airlines do rakouského Lince tři lampy s hořícím Betlémským světlem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT