Závislost na automatech přivedla do vězení Pavla Matuška (33 let) a Marka Poláka (32) z Karvinska, které začátkem týdne Krajský soud v Ostravě poslal za loupež na pět a pět a půl roku do vězení.

Muži do automatů naházeli své úspory i peníze, které si půjčili od známých a příbuzných. Zoufalá situace je nakonec přivedla k rozhodnutí vyloupit obchod. Inspirovat se nechali případem, kdy se pachatelé dostali do prodejny přes střechu.

Precizní příprava

Vytipovali si market Penny v Petřvaldu na Karvinsku. „Příprava byla velmi precizní," konstatoval při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Martin Kaňok.

Muži plán pilovali několik týdnů, možná i měsíců. Opakovaně se po rozebrání střechy dostali na půdu, aby zjistili, kde se nachází trezor. Místo si poté označili.

Po zavírací hodině 23. prosince 2012 vyrazili do akce. Maskovaní kuklami odstranili stropní desku a po laně vnikli do místnosti, kde zaměstnankyně u otevřeného trezoru počítala tržbu. S pistolí v ruce jí oznámili, že jde o přepadení. Poté se ji jeden z nich pokusil svázat, v rukavicích se mu ale nepodařilo rozmotat pásku. Prodavačku proto otočili čelem ke zdi. Vzali hotovost čítající 600 tisíc korun, ženě rozbili mobilní telefon, aby nemohla přivolat policii, a zmizeli stejnou cestou, jakou přišli. O peníze se rozdělili. Splatili část dluhů, něco si koupili a zbytek naházeli do automatů. Věci, které měli na sobě, spálili.

Neunikli

Spravedlnosti se jim dařilo unikat šestnáct měsíců. Zřejmě si mysleli, že už mají vyhráno. Nakonec je policie v dubnu letošního roku odhalila a zadržela. Včera dva roky po činu přišel trest.

Matušek i Polák se přiznali a svého činu litovali. „S odstupem času toho lituji. V té době jsem hrál automaty, což byl začátek všeho. Teď už automaty nehraju a dívám se na to úplně jinýma očima," řekl Matušek. „Svého činu lituju. Už se to ale nedá vrátit," dodal Polák. Oba však odmítli, že by měli zbraň. Přepadená zaměstnankyně obchodu je ale jednoznačně usvědčila.

Mužům hrozilo pět až dvanáct let vězení. Soud jim nakonec vyměřil pět a pět a půl roku ve věznici s ostrahou.

Oběma pomohlo doznání. „Bylo vyhodnoceno jako výrazná polehčující okolnost," prohlásil soudce, který však odmítl návrh obhajoby, aby soud uložil tresty pod spodní hranicí sazby. Advokáti poukazovali na fakt, že oba muži jednali v tíživé finanční situaci. „To ano, ale řešili jen situaci, do které se dostali vlastní vinou," řekl předseda senátu. Přísnější verdikt si s ohledem na kriminální minulost vyslechl Polák.

Rozsudek není pravomocný. Polák se na místě odvolal. Matušek a státní zástupkyně si nechali lhůtu na vyjádření. Konečné slovo bude mít Vrchní soud v Olomouci.