Před Vánocemi 2012 se rafinovaným způsobem dostali do supermarketu v Petřvaldu na Karvinsku. Dovnitř vnikli přes střechu. Se zbraní v ruce se zmocnili tržby ve výši 600 tisíc korun.

Verdikt v těchto dnech vynesl Vrchní soud v Olomouci, který zamítl odvolání obou mužů proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě.

Ten je vloni v prosinci uznal vinnými z trestného činu loupeže a vyměřil jim pět a pět a půl roku vězení. Hrozilo jim přitom až dvanáct let žaláře. Zachránily je přiznání a lítost. Matušek i Polák se u odvolacího soudu dožadovali mimořádného snížení trestu pod spodní hranici sazby. To ale odvolací senát odmítl.

„Jejich odvolání jsme zamítli jako zcela nedůvodné. Krajský soud správně rozhodl o vině a také trest je přiměřený," řekl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

Na dráhu zločinu přivedla muže závislost na automatech. Naházeli do nich veškeré své úspory i peníze, které si půjčili od známých a příbuzných. V zoufalé situaci se rozhodli vyloupit obchod. Inspirovat se nechali případem, kdy se pachatelé dostali do prodejny přes střechu. Plán připravovali několik týdnů. Opakovaně se po rozebrání střechy dostali na půdu, aby zjistili, kde se nachází trezor. Místo si poté označili.

Po zavírací hodině 23. prosince 2012 vyrazili do akce. Maskovaní kuklami odstranili stropní desku a po laně vnikli do místnosti, kde zaměstnankyně u otevřeného trezoru počítala tržbu.

S pistolí v ruce jí oznámili, že jde o přepadení. Vzali hotovost čítající 600 tisíc korun a zmizeli stejnou cestou, jakou přišli.

O peníze se rozdělili. Splatili část dluhů, něco si koupili a zbytek naházeli do automatů. Věci, které měli na sobě, spálili.

Spravedlnosti se jim dařilo unikat šestnáct měsíců. Nakonec je policie v dubnu loňského roku odhalila a zadržela.

Matušek i Polák se přiznali a svého činu litovali.

„S odstupem času toho lituji. V té době jsem hrál automaty, což byl začátek všeho. Teď už automaty nehraju a dívám se na to úplně jinýma očima," řekl Matušek. „Svého činu lituju. Už se to ale nedá vrátit," dodal Polák. Oba však odmítli, že by měli zbraň. Přepadená zaměstnankyně obchodu je ale usvědčila. „Důkazy hovoří o přítomnosti zbraně," řekl řekl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Lichnovský. Proti verdiktu olomouckého soudu již není odvolání.