Různým způsobem se údajně podíleli na kšeftování s řidičskými zkouškami. Jsou mezi nimi bývalí zkušební komisaři z ostravské radnice, zástupci autoškol z regionu a další lidé.

Někteří měli uplácet, další přijímat úplatky nebo jinak zasahovat do průběhu zkoušek. Odhalit se je podařilo díky odposlechům a také nasazení policejního agenda. Ke zločinům podle žaloby docházelo v letech 2009 a 2010. Přítrž všemu udělalo policejní komando, které v létě loňského roku vtrhlo do budovy ostravského magistrátu a v poutech vyvedlo zkušební komisaře.

Následovala další série zatýkání a obvinění z různých trestných činů – zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku, zneužívání pravomoci veřejného činitele. Za jednotlivé činy hrozí od několika měsíců až po osm let vězení.

Peníze

Obžaloba tvrdí, že zástupci autoškol některým zkušebním komisařům dávali úplatky, aby zajistili hladký průběh zkoušek pro své klienty či známé. Jeden z komisařů dokonce v době, kdy pracoval na odboru dopravně správních činností ostravského magistrátu, působil také v autoškole.

Organizoval kurz zdokonalování odborné způsobilosti, do něhož se přihlásilo několik desítek účastníků. Zaplatili od deseti do třiceti tisíc korun. Samotné školení ani povinné jízdy však údajně neabsolvovali. Vše se vykazovalo jen papírově.

„Byli v kurzu vedeni pouze formálně,“ řekla státní zástupkyně s tím, že zkušební komisař si z vybraných peněz nechal přibližně 200 tisíc korun.

Policejní agent

Kriminalisté při vyšetřování nasadili policejního agenta, který předstíral zájem o kurz odborné způsobilosti řidičů, do kterého jej přijal zkušební komisař hájící barvy autoškoly.

„Instruoval ho tak, že bude do kurzu přijat pouze formálně, aniž by se musel účastnit povinného vstupního školení a výcviku včetně absolvování povinných jízd, jak předepisuje zákon. Po uplynutí formální doby, po kterou měl kurz trvat, obdržel potvrzení o absolvování kurzu,“ uvedl žalobkyně. Dvacetitisícový poplatek si zástupce autoškoly a zkušební komisař údajně rozdělili rovným dílem.

Uplácení

Při vyšetřování postupně vycházely najevo další podezřelé okolnosti. Ty se mimo jiné týkaly možných úplatků při zajišťování a ovlivňování zkoušek. Jednotliví aktéři vinu popřeli.

Například zkušební komisař, který je zapleten do údajného podplácení i formálního vedení kurzu prohlásil, že žádný zákon neporušil. „S obžalobou nesouhlasím,“ řekl v pondělí u hlavního líčení.

Připustil jen, že nebylo zcela v pořádku, že souběžně působil jako zkušební komisař i jako zástupce autoškoly. „Vtom vidím své pochybení,“ řekl. Odmítl však, že by komukoliv zajišťoval protekci nebo někomu nabízel bezproblémové získání zkoušky. Jednání v úterý pokračuje výslechy svědků

Podezření

Policie se případem začala zabývat v lednu loňského roku poté, co se na ni obrátilo vedení ostravského magistrátu. „V lednu 2010 získal Magistrát města Ostravy signály o možném protiprávním jednání některých zaměstnanců, obrátil se proto na Policii České republiky,“ řekl mluvčí ostravské radnice Michal Bayer.

K TÉMATU

Při vyšetřování korupční aféry policisté díky odposlechům odhalili i další případ, kterým se v současné době zabývá Okresní soud v Ostravě. Obžalováno je pět lidí (dva z nich figurují v obou kauzách). Různým způsobem se údajně snažili ovlivnit přestupkové řízení týkající se dopravního přestupku. O trestu za výrazné překročení rychlosti rozhodovala úřednice ostravského magistrátu, která, jak tvrdí žaloba, nakonec přijala úplatek a uložila nejnižší možný trest. Všichni jsou souzeni na svobodě.